شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 15:54
خواندن 1611 دفعه

درمان خانگی آکنه (جوش)

 
بسیاری از افراد تمایل به درمان های ساده ی خانگی برای معضل آکنه (جوش) دارند. در این مقاله یک راهکار خانگی برای درمان جوشهای التهابی بیان میکنیم. برای آنکه از درمان این روش خانگی اطمینان حاصل کنیم، ابتدا باید بدانیم که جوش چرا بوجود می آید و این راهکار چگونه باعث درمان جوش می شود.
چه چیزی باعث می شود جوش بزنیم؟
آکنه (جوش) زمانی بوجود می آید که چربی اضافه ترشح شده از پوست منافذ پوست را مسدود کند. چربی مسدود شده در سلول پوست باعث رشد باکتری آکنه (Propionibacterium acnes, or P. acnes.) که بصورت طبیعی در سطح پوست وجود دارد، می شود. رشد باکتریوم آکنه باعث ایجاد زائده سفید رنگ ملتهب (جوش) می شود. گاهی اوقات این التهاب در سطح پوست در اثر مجاورت با هوا اکسید و سیاه رنگ می شود و جوش سرسیاه را بوجود می آورد. 
 

چگونه آکنه را با یک درمان خانگی از بین ببریم؟

 
برای درمان آکنه باید باکتری مولد آکنه را از بین ببریم. تحقیقات نشان داده است که اسیدهای ارگانیکی که در سرکه سیب وجود دارند، باعث از بین بردن باکتریوم آکنه می شود. اسید ساکسینیک که در سرکه سیب وجود دارد،  التهاب ایجاد شده از باکتری مولد آکنه را از بین می برد. اسید لاکتیک موجود در سرکه سیب می تواند جای جوش را هم بهبود دهد. 
استفاده از سرکه سیب، جریان چربی اضافی پوست را خشک میکند و سبوم پوست کنترل می شود. لذا جوش زدن متوقف می شود.
 

چگونه سرکه سیب را برای درمان جوش استفاده کنیم؟

 
ابتدا صورت خود را از آرایش و آلودگی های محیط پاک کنید. این کار را می توانید با یک شوینده مناسب مخصوص پوست چرب انجام دهید. سپس یک قاشق سرکه سیب را با سه قاشق آب مخلوط کنید و در یک فنجان تمیز بریزید و هم بزنید. پنبه را آغشته به سرکه سیب رقیق شده کنید و روی صورت بمالید. 
از آنجاییکه احتمال ایجاد حساسیت با سرکه سیب زیاد است، تنها به مدت 30 ثانیه آن را روی پوست نگه دارید سپس آبکشی کنید. این کار را دوبار در طول روز انجام دهید و به مدت دوماه این کار را ادامه دهید.
 

نوشتن دیدگاه