یکشنبه, 25 فروردين 1392 ساعت 13:53
خواندن 48872 دفعه

درمان از بين بردن عمق جای جوش و آبله مرغان

امروزه روش های زیادی برای از بین بردن جای جوشها و آبله مرغان استفاده می شود. از مهمترین آنها می توان به پیلینگ شیمیایی، لیزر، استفاده از پر کننده ها و درم ابرژن اشاره کرد. البته لازم است بدانیم گاهی استفاده از این درمانها عوارضی را نیز به همراه دارد مانند عفونت، تغییرات پیگمانتاسیون و اریتم طولانی ولی این عوارض برای همه افراد نیست.
یکی از انواع پرکاربرد پیلینگ شیمیایی، استفاده از محلول تری‌کلرواستیک اسید می باشد که با عمق های متفاوت و غلظت های مختلف برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود. فردی به نام لی متدی برای اولین بار از این محلول برای پیلینگ شیمیایی استفاده کرد. نتایج بالینی خوبی هم برای استفاده از این محلول گزارش شده است. استفاده از این محلول در غلظت های بالا، عوارضی دارد که زیاد توصیه نمی شود. این محلول در درمان جوشگاه آبله مرغان بیشتر موثر است.
دوره درمان معمولا 6 بار است و فاصله بین هر بار پیلینگ 3 هفته می باشد. روند درمان نیز بدین صورت است که ابتدا پوست با آب و صابون کاملا شسته می شود. با استن نیز تمیز می شود. سپس پیلینگ با یک اپلیکلتور نوک تیز چوبی (تی‌سی‌ای 70 درصد) و با فشار متوسطی، روی ناحیه فرو رفته قرار می گیرد. این کار تا ظهور بافت سفید ادامه می باید. سپس از پماد زینک اکسید استفاده می شود. این کار نیازی به بی حسی با حتی استفاده از مسکن ندارد.
دلمه ها نباید به هیچ وجه دستکاری شوند. بهتر است تا مدتی بیمار دور از آفتاب بماند یا اینکه از ضد آفتابهای مناسب استفاده نماید. طی هفته اول که دلمه ها بین 5 تا 7 روز طول می کشد، یاسد از پماد زینک روزی چند بار استفاده شود.
تحقیقاتی در ایران انجام شده که اثر بخشی پیلینگ موضعی TCI با غلظت بیش از 50% را نشان می دهد. طی این مطالعات، بهبود در 94% از بیماران دیده شده است. از این تعداد، بهبود قابل توجه، 39 درصد بوده است. این تحقیق بر روی بیماران بیمارستان شهدای تجربش و بیمارستان لقمان انجام شده است.
این عمل با وجود اینکه ساده به نظر می رسد ولی بسیار حساس است و لازم است حتما زیر نظر متخصص پوست انجام شود زیرا در صورتی که افراد غیر حرفه ای این کار را انجام دهند، منجر به سوختگی شدید و عمیق تر شدن ضایعه می گردد. انجام این نوع پیلینگ باید با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه‌ها انجام شود و اگر حاشیه ضایعات نیز آغشته به اسید شود، امکان بدتر شدن جوشگاه‌ها وجود دارد بنابراین تاکید می‌کنم که این نوع پیلینگ و اصولا تمام کارهای مهم مربوط به زیبایی پوست باید به‌وسیله متخصص پوست که توانایی و دانش انجام و مقابله با هرگونه عارضه احتمالی را دارد، انجام شود. متاسفانه اقدام‌هایی مانند پیلینگ یا تزریق ژل و بوتاکس به وسیله افراد غیرمتخصص و حتی غیرپزشک در مکان‌هایی مانند آرایشگاه‌ها انجام می‌شود ولی هرگز نباید سلامت و زیبایی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرد.

نوشتن دیدگاه