خواندن 5243 دفعه

جوش های که زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد - دکتر علی رمضانی

شاید داشتن جوش های نامناسب که زیبایی صورت را تحت تاثیر خود قرار می دهد دغدغه شما هم باشد. درصد زیادی از جوانان در بهترین سال های عمر خود که اتفاقا در این دوران به ظاهرشان بسیار اهمیت می دهند، درگیر مبارزه با جوش های هستند که بدون شک زیبایی صورتشان را خدشه دار می کند.
خوب است بدانید که آکنه (جوش) یک بیماری پوستی است

و باید درمان شود. اینکه جوش ها را به حال خود رها کنیم تا خوب شوند یا با تخلیه آنها تصور کنیم که بزودی خوب می شوند اصلا کار درستی نیست و ممکن است صدماتی به زیبایی چهره ما بزند که جبران آن سخت باشد.

با آقای دکتر علی رمضانی متخصص پوست و مو گفتگویی درباره آکنه و علل و درمان آن داشتیم تا درباره این معضل فراگیر راهنمایی مان کنند. از شما دعوت میکنیم در ادامه از سخنان ارزشمند آقای دکتر رمضانی بهره مند شوید:

پوست نیوز: آقای دکتر رمضانی، ضمن تشکر فراوان از اینکه وقتتان را در اختیار خوانندگان پوست نیوز قرار دادید، لطفا توضیح بفرمایید که دلیل بروزآکنه بر روی پوست چیست؟

دکتررمضانی متخصص پوست و مو در مدیکودرما: مهم ترین علت آکنه یک نوع استعداد ژنتیکی است که به بسته شدن منافذ غدد چربی پوست می انجامد و باعث تجمع این چربی ها و التهاب و عفونت آن می شود.البته مسائل هورمونی و عصبی هم در تحریک آکنه موثرهستند.

پوست نیوز: آقای دکتر رمضانی، آیا آکنه باغذای خاصی تشدید می شود؟

دکتررمضانی متخصص پوست و مو در مدیکودرما: اگر بیمار به تجربه دریافته است که با مصرف گروه خاصی ازغذاها آکنه اش تشدید میشود بهتراست ازآن گروه غذاها کمتر مصرف کند ولی رژیم غذایی بخصوصی که درمورد همه بیماران مبتلا به آکنه قابل توصیه باشد وجود ندارد.

پوست نیوز: مهمترین اقدام در درمان آکنه چیست؟ پزشکان، در درمان آکنه از چه روشهایی استفاده می کنند؟

دکتررمضانی متخصص پوست و مو در مدیکودرما: قسمت مهمی ازدرمان آکنه کرم های لایه بردار است.این داروهاعلاوه برخاصیت درمانی برای جوش صورت ، خواص روشن کنندگی وجلوگیری ازپیری و سرطان پوست هم دارند. کرم های لایه بردارمعمولا شبانه تجویزمیشوندولازم است صبح قبل ازخروج ازمنزل شسته شوند.
مقدارکمی پوسته ریزی وقرمزی با مصرف این داروها طبیعی است و می توان برای کاهش آن ازمرطوب کننده های فاقد چربی که توسط پرشک تجویزمیشود استفاده کرد. درابتدای درمان بهتراست مقدارماندن کرم های شب به روی پوست کم باشد و به تدریج زیادترشود.
باتوجه به مکانیزم اثرداروهای موضعی گاهی در چندهفته درمان با این داروها تشدید موقتی آکنه دیده میشود که این حالت زودگذر است و بهبود میابد. بنابراین صبر و پشتکار داشته باشید و درمان راادامه دهید.

پوست نیوز: یکی از روشهای درمان آکنهمصرف اکوتان است. لطفا بفرمایید اکوتان چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

دکتررمضانی متخصص پوست و مو در مدیکودرما: مصرف اکوتان می تواند باعث افزایش موقت آنزیم های کبدی درآزمایشات بخصوص در افرادی که الکل مصرف میکنند شود. همچنین می تواند موجب التهاب عضلات بیشتر در افرادی که بدنسازی کارمیکنند شود. 

پوست نیوز: آقای دکتر رمضانی، چه توصیه هایی در مورد مصرف اکوتان برای کاربران ما بفرمایید، دارید؟

دکتررمضانی متخصص پوست و مو در مدیکودرما: اکوتان را با غذا ترجیحا ناهار یا شام مصرف کنید. گاهی اوقات درابتدای مصرف آکوتان جوش ها قدری شدت پیدا میکند. نگران نشوید و با حوصله دارو را ادامه دهید. برخی از مکمل ها و داروها مثل ویتامین آ و تتراسایکلین ها همزمان با آکوتان مصرف نشود. پوست در حین مصرف آکوتان موقتا کمی حساس میشود بنابراین حتی الامکان ازآفتاب دوری کنید.

دکتر علی رمضانی

دکتر علی رمضانی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان
88197981 - 021

نوشتن دیدگاه