خواندن 4937 دفعه

شایعات داغ بازار کرم های ضدآفتاب - دکتر سید مهدی طبایی

فصل گرما و آفتاب سوختگی همیشه ما را به فکر خرید یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب پوستمان می اندازد.ولی باورهای غلط اطرافیان گاهی ما را در انتخاب ضد آفتابها دچار تردید می کند.باورهایی که گاهی پوست و زیبایی مان را به خطر می اندازد. پوست نیوز افتخار گفتگو با آقای دکتر سید مهدی طبایی, متخصص پوست و مو را پیدا کرد تا شایعات داغ بازار کرمهای ضدآفتاب را برایمان شفاف کنند.

پوست نیوز: آقای دکتر طبایی, بسیار خرسندیم که به ما فرصت دادید تا در مورد ضدآفتابها و شایعاتی که درست و غلط آنها را نمیدانیم, از شما کسب آگاهی کنیم. بطور یقین هیچ کسی بهتر از متخصصان پوست نمی تواند در این زمینه آگاهی های صحیح و بر پایه دانش تخصصی پزشکی ما را راهنمایی کند. لطف بفرمایید در مورد آفتاب و ضدآفتاب ها که یکی از پارامترهای مهم مراقبت از پوست می باشد, توضیح بفرمایید.

دکتر طبایی: نور خورشید علاوه بر حیات بخش بودن اثرات مخربی برای پوست دارد. تابستان در کشورهای چهار فصل،فصلی است که خورشید بیشترین میزان تابش را دارد و قاعدتا اثرات مخرب آفتاب در این فصل بیشتر است. آفتاب داری اثرات هم میتواند اثرات حاد بر پوست داشته باشد و هم اثرات مزمن.شایع ترین اثرات حاد آفتاب، آفتاب سوختگی با طیف های نوری UVA و UVB است که شدت و زمان نفوذ این دو طیف نوری با هم متفاوت است. استفاده از ضد آفتابها به عنوان یک روش پیشگیری از اثرات مخرب آفتاب در کنار روش های دیگر مانند پوشیدن کلاه لبه دار،لباس پوشیده،دستکش نخی و عینک آفتابی می باشد. اثرات مزمن آفتاب هم ضایعات خوش خیم و هم بد بخیم بر روی پوست ایجاد می کند. برخی ضدآفتاب ها بر حسب نوع فیلترهایی که در آن استفاده شده ضدآفتابهای فیزیکی و برخی ضدآفتابهای شیمیایی می باشند.
آفتاب یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به ملانوم یا سرطان پوست است که خطرناکترین و مرگ آورترین سرطان بدن است. آفتاب سوختگی یک از عوامل ایجاد بروز سرطان پوست است.البته همه افرادی که در معرض آفتاب قرار می گیرند دچار سرطان پوست نمی شوند،بلکه افرادی که استعداد ژنتیکی برای ابتلا دارند ، باید مراقبت بیشتری از پوست خود به عمل آورند و از آنجایی که نمیتوانیم استعداد ابتلا همه افراد را بررسی کنیم و افراد را غربالگری کنیم، توصیه های کلی به همه افراد می شود مانند استفاده مرتب از ضد آفتابها و تجدید آن هر دو ساعت یک بار و استفاده نکردن از سولاریوم . سولاریوم و برنزه کردن با آفتاب در علم پزشکی مردود است. همچنین توصیه می کنیم افراد در ساعات پیک تابش خورشید که از ساعت 10 صبح تا 2 بعداز ظهر می باشد،حتی المقدور در معرض آفتاب قرار نگیرند.

پوست نیوز: آقای دکتر, SPF کرم های ضد آفتاب بیانگر چه فاکتوریست؟ آیا هر چه این عدد در ضد افتاب بالاتر باشد, تعداد دفعات مصرف آن کمتر است؟ این باور تا چه حد صحت دارد؟

دکتر طبایی: این عدد فاکتوری است برای محافظت در برابر اشعه ها. SPF برای محافطت از اشعه طیف UVB است و تفاوت عدد در آنها, تفاوت در سطح محافظت است و به مدت زمان استفاده بستگی ندارد. ضد آفتابها به دلیل تغییر در ماهیت باید هر دو ساعت یکبار تجدید شوند. چه عدد SPF آن بالا باشد چه پایین. طی تحقیقاتی که بعمل آمده مشخص شد که به دلایل مختلف از جمله برخوردهای فیزیکی و تماسی پوست, بعد از 2 ساعت دیگر ضدآفتابی بر روی پوست باقی نمی ماند. لذا لازم است مجددا پوست با ضدآفتاب پوشش داده شود.

پوست نیوز: بیشترین موضوعی که در مورد ضدآفتاب شنیده شده این است که استفاده از برخی از انواع ضدآفتابها باعث ایجاد لک می شود! این موضوع از نظر علم پزشکی می تواند مورد قبول باشد؟

دکتر طبایی: ضدآفتاب نه تنها که باعث ایجاد لک نمی شود, بلکه مصرف صحیح و مداوم ضدآفتاب می تواند برخی از انواع لک های پوستی را کمرنگ کند یا حتی از بین ببرد. برخی از افراد دارای پوستی حساس هستند. در تعداد معدودی از افراد گاهی ضد آفتاب ها باعث بروز حساسیت های پوستی می شوند و این حساسیت های پوستی باعث بروز لک میشود. یا اینکه استفاده ناصحیح از ضدآفتاب و در معرض نور خورشید قرار گرفتن به تصور اینکه پوست پوشش ضدآفتاب دارد, باعث بروز لک در پوست می شود. تاکید می کنم که ضدآفتاب نمی تواند باعث ایجاد لک شود و دلایل ایجاد لک عواملی غیر از مصرف ضدآفتاب است. توصیه میشود اگر بیماران بعد از استفاده از ضد آفتاب پوستشان دچار التهاب شد حتما با پزشک خود تماس بگیرند

پوست نیوز: بارها شنیده ایم که ویتامین D که برای بدن بسیار لازم است, با مواجه با نور خورشید در بدن تولید می شود. سوال این است که آیا استفاده از ضد آفتابها باعث کمبود این ویتامین و جذب آن نمی شود؟

آقای دکتر طبایی متخصص پوست و مو: ویتامین D ویتامینی است که بخشی از آن به وسیله پوست سنتز می شود و این سنتز با اشعه آفتاب تحریک می شود و تابش 10 تا 15 دقیقه آفتاب برای سنتز ویتامین D کافی است و عمده تامین ویتامین D از مواد خوراکی می شود. البته واقعیت این است که یک چالش بزرگ در علم پزشکی در این مورد وجود دارد ولی تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه انجام شده, نشان داده که استفاده از ضدآفتاب باعث کمبود ویتامین D در بدن نمی شود. همانطور که گفته شد, بیشترین بخش ویتامین D بدن از مواد خوراکی تامین می شود.

پوست نیوز: برخی از افراد تصور می کنند مواد بکار رفته در ضدآفتاب ها به مرور موجب سرطان می شود. آیا این موضوع می تواند صحت داشته باشد؟

دکتر طبایی: مطالعات و تحقیقات گسترده نشان می دهند دلیل ابتلا به سرطان پوست نحوه مصرف غلط ضد آفتابها است. این افراد با تصور اینکه بعد از مصرف ضد آفتاب کاملا از اثرات مضر اشعه آفتاب مصون هستند خود را در معرض آفتاب شدید قرار می دهند و ضدآفتاب خود را تجدید نمی کنند, در هر بار استفاده از ضدآفتاب, مقدار کافی از آن را مصرف نمی کنند یا از سولاریوم استفاده می کنند. ثابت شد که ضد آفتاب ها اگر درست مصرف شوند و مرتب تجدید شوند هرگز باعث بروز سرطان نمی شود.

دکتر سید مهدی طبایی

دکتر سید مهدی طبایی
متخصص پوست، مو و زیبایی

---
---

نوشتن دیدگاه