خواندن 18868 دفعه

بوتاکس و مراقبتهای بعد از آن - دکتر سهیل فاتح

با توجه به اینکه تزریق بوتاکس یکی از شایع ترین روش های مبارزه با چروک های پوستی که بسیار آزار دهنده نیز هستند, می باشد و بسیاری از خانمها و حتی آقایون در پی کسب اطلاعاتی در مورد این روش هستند،بر آن شدیم تا اطلاعاتی صحیح و علمی را کسب کنیم. لذا وقت ارزشمند جناب آقای دکتر سهیل فاتح, متخصص پوست و مو را گرفتیم تا در این باره گفتگویی با ایشان داشته باشیم. همه ما با گذشت زمان و افزایش سن متوجه چین و چروک در نواحی خط اخم ، دور چشم و خط خنده شده ایم و با هر بار دیدن خود در آینه به نحوه از بین بردن این چین و چروک ها فکر کرده ایم.امروزه با پیشرفت علم پزشکی در دنیا, روشهای زیادی برای از بین بردن این چین و چروک ها ابداع شده است.از جمله این روش ها میتوان به تزریق فیلر ،ژل و بوتاکس اشاره کرد.

پوست نیوز: آقای دکتر قاتح, بسیار خرسندیم که فرصت شنیدن صحبتهایتان را پیدا کردیم. میخواهیم در مورد بوتاکس, فواید و ضرر های آن, محدودیتهای آن و خلاصه همه چیز را درباره این تزریق زیبایی بدانیم. لطف بفرمایید برایمان توضیح دهید که بوتاکس چیست ودر چه نقاطی از صورت تزریق می شود؟ و برای چه افرادی مناسب است؟

دکتر فاتح, متخصص پوست و مو: بوتاکس نوعی سم ضعیف شده است که در ناحیه خط اخم و خطوط کنار چشم تزریق می شود و باعث ضعیف شدن عضلات در ناحیه تزریق میشود. بوتاکس برای گروهی از افراد مفید است که قبل از اینکه چین و چروک در صورت انها دائمی شود، اقدام به تزریق میکنند. چون اگر فردی دارای چین و چروک دائمی باشد با تزرق بوتاکس این خطوط ترمیم نمیشوند و فقط از عمق آنها کاسته می شود.

پوست نیوز: آقای دکتر فاتح, کرمهایی در بازار وجود دارد که شرکتهای سازنده آنها ادعا می کنند که استفاده از آنها مشابه تزریق بوتاکس عمل می کند. آیا از نظر شما چنین ادعاهایی صحت دارد؟

دکتر فاتح: کرمهای ضد چروک در ناحیه سطح پوست جذب میشوند ولی بوتاکس عضلات را در
ناحیه پیشانی و دور چشم ضعیف می کند و انقباض آنها را کاهش می دهد، بنابراین اثر بخشی بوتاکس از گرانترین کرمهای ضد چروک بیشتر است وب اعث بالا بودن رضایت مراجعین می شود. در واقع می توان گفت از کرمهای ضد چروک به دلیل جذب سطحی آنها نباید انتظار درمان را داشت. در خیلی از مواقع, چروک عمقی است و نیاز به عملی جدی تر از مصرف کرم ضدچروک دارد.

پوست نیوز: آقای دکتر, از صحبتهای گرانقدر شما به ماهیت عمل بوتاکس پی بردیم. حال می خواهیم بدانیم این کار به چه افرادی توصیه نمیشود؟ و چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

دکتر فاتح: تزریق بوتاکس برخلاف آنکه ساده تصور می شود, بسیار حائز اهمیت است. بوتاکس اگر در جای نا صحیح تزریق شود شخص دچار افتادگی پلک، ابرو و دو بینی و عدم قرینگی صورت می شود که البته عدم قرینگی با تزریق مجدد بوتاکس در نقاطی خاص جبران می شود ولی در مورد دو بینی و افتادگی پلک و ابرو ,4 تا 6 هفته طول می کشد تا اصلاح شود. لذا توصیه اکید می شود تزریق بوتاکس حتما توسط پزشک و متخصص انجام شود چرا که از آناتومی بدن آگاهی کامل دارند.
نکته دیگر اینکه تزریق بوتاکس برای خانمهای باردار ممنوع می باشد ولی اگر خانمی بعد از تزریق بوتاکس متوجه بارداری خود شد برای جنین مشکلی ایجاد نمیشود و جای نگرانی ندارد. بوتاکس همچنین برای افرادی که بیماری خود ایمنی مثل (MS) دارند ممنوع می باشد.

پوست نیوز: آقای دکتر بعد از تزریق بوتاکس چه مراقبتهایی را انجام بدهیم تا اثر بخشی بهتری داشته باشد؟ در واقع می توانم سوالم را اینگونه مطرح کنم که آیا تزریق بوتاکس به عنوان یک عمل زیبایی نیاز به مراقبتهای بعد از عمل دارد یا خیر؟

دکتر فاتح: بعد از تزریق بوتاکس باید طی 6 ساعت عضلات را با انجام حرکاتی مثل خندیدن و بالا انداختن ابرو منقبض کنند تا ماده بوتاکس بیشترین مقدار جذب را داشته باشد. همچنین تا 6 ساعت دراز نکشند یا سر را پایین نیاورند چون باعث جابجایی دارو به محل های دیگر پوست می شود و تاثیر نا بجا می گذارد. همچنین برای شستشوی صورت از آب خنک استفاده شود. تا روز بعد از تزریق بوتاکس حمام توصیه نمی شود چون اب گرم باعث بی اثر شدن بوتاکس می شود. اگر تورمی در ناحیه تزریق بوجود آمد, با کمپرس خنک تا چند ساعت بعد کاملا از بین میرود.

دکتر سهیل فاتح

دکتر سهیل فاتح
متخصص پوست، مو و زیبایی

خیابان آزادی، بین تقاطع یادگار و خیابان شهیدان، درمانگاه یادگار
---

نوشتن دیدگاه