خواندن 2094 دفعه

روش های درمان جای جوش و ضايعات آبله - دکتر داور شهبازی

جوشگاه یا اسکار جوش و جای آبله یکی از ناخوشایندی های ظاهری در افراد است که تعداد زیادی از مردم از آن رنج می برند. این معضل علاوه بر اینکه زیبایی ظاهر فرد را به خطر می اندازد, فشارهای روحی نیز برای بیمار به همراه خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با روش های درمان اسکار و جوشگاه یا جای آبله گفتگویی با آقای دکتر داور شهبازی, متخصص پوست و مو داشتیم. در گذشته این معضل بدون درمان رها می شد و افراد که آثار طولانی مدت آن را گاهی تا پایان عمر تحمل می کردند. حال آنکه خوشبختانه امروزه با دانش و توانمندی متخصصین پوست و مو, این مشکل قابل حل است و ناراحتی های روحی این معضل, در پی درمان آن برطرف شدنی است.

پوست نیوز: اقای دکتر شهبازی, بسیار متشکریم که وقت گرانبهایتان را برای راهنمایی مردم در مورد معضل جای جوش و آبله قرار دادید. در صورت امکان لطف بفرمایید در مورد عوامل پیدایش جوش و در پی آن جای جوش توضیحاتی ارائه فرمایید.

دکتر شهبازی: ابتلا به جوش و آکنه دلایل متعددی دارد که به چند نمونه اشاره میکنیم. یکی از فاکتور های ایجاد کننده آکنه، فعال شدن غدد سباسه است که افزایش تولید سبوم را به دنبال دارد. از دیگر عوامل میتوان به بعضی از باکتری ها مثل پروپرانوباکتریوم و همچنین تحریک هورمونهاي مردانه در سنين بلوغ به ويژه در جوانان اشاره کرد.
آکنه یک سیر طبیعی دربدن است که هر انسان در دوره ای از زندگی با آن مواجه میشود. حال اگر این سیر طبیعی بدون آسیب و دستکاری آکنه طی شود هیچگونه اسکاری تا پایان دوره برجا نخواهد گذاشت، البته آکنه های كيستي شكل , خود به خود پس از بهبود، اسکار یا جوشگاه بر جای میگذارند.
دوره درمان آکنه از یک هفته تا 4 هفته متغیر است در حالی که درمان جوشگاه یا اسکار طول دوره ی بیشتری دارد. برای درمان آکنه از لایه برداری های شیمیایی،آنتی بیوتیک ها و داروهای دسته رتین- آ مانند آكوتان استفاده میشود. ولی درمان اسکار جوش کاملا متفاوت است. نباید انتظار داشت که بعد از درمان پوست بطور 100% به شکل طبیعی و اولیه خود باز گردد ولی خوشبختانه اقدامات زیادی می توان انجام داد تا ظاهر ناخوشایند جای جوش و آبله تا حد زیادی بهبود یابد.

پوست نیوز: آقای دکتر, روشهای درمان جوشگاه یا اسکار چیست؟ آیا این روشها برای افراد مختلف متفاوت است؟ به نوع اسکار نیز بستگی دارد؟

دکتر شهبازی, متخصص پوست و مو: بر حسب نوع جاي زخم ها , درمان آنها نیز متفاوت می باشد. بعضی از اسکارها هیپرتروفیک یا برجسته هستند و لازم است برای درمان آنها از کورتون موضعی یا لایه بردارها استفاده کرد. براي اين منظور دكتر متخصص در زير ضايعه تزريق خواهد كرد و بعد از مدتي حجم ضايعه كمتر خواهد شد بعضی از اسکار ها ناهمگونی و ظاهری ناخوشایند دارند که برای درمان آنها از میکرودرمی یا لایه برداری سطحی پوست استفاده میکنیم كه با دستگاه و زير نظر متخصص پوست انجام مي شود و برای اسکارهای آتروفیک یا گود رفتگی پوست مثل جاي آبله مرغان كه بسيار هم شايع است از درم ابریژن که نوع خشن تر میکرودرمی است استفاده میکنیم که با وسایل مکانیکی که در کلینیک های پوست و مو وجود دارد لایه های ضخیمتری از پوست را برداشته می شود و پوست بعد از ترميم صاف خواهد شد.

پوست نیوز: آقای دکتر شهبازی در مواقعی که فرورفتگی شدید بر روی پوست وجود دارد, چه درمانی استفاده می شود؟

دکتر شهبازی: ازpunch elevation یا بالا آوردن پوست با وسایلی تحت عنوان پانچ در درمان جاي آبله و آکنه استفاده میشود .در این روش گود رفتگی را از ضایعه زیرین پوست جدا میکنند و با فشار خون و مایعات زیر بافت باعث بالا امدن بافت گود رفته می شوند و آن را با پوست هم سطح میکنند. اما مهمترین دستگاه و لیزر ،لیزر co2 یا لیزر فرکشنال است که بعد از لایه برداری سطحی بافت رویی کلاژن سازی انجام می شود و اسکار آبله یا آکنه درمان میشود. بعد از رو به بهبود رفتن ضایعه, چون گاهی پوست حالت طبیعی خود را پیدا نمیکند با تزریق ژل و چربی میتوان محل های اتروفیک را پر کرد و به این ترتیب درمان را به شکل کاملتری انجام داد.

دکتر داور شهبازی

دکتر داور شهبازی
متخصص پوست، مو ، زیبایی و تناسب اندام

میدان پونک خیابان میرزابابایی روبروی شهروند پلاک 38 ساختمان پزشکان پونک
44442086 - 44442087 - 09393394148

نوشتن دیدگاه