خواندن 15763 دفعه

درباره بیماری زونا بیشتر بدانیم - دکتر شمس الدینی

در باور عامه مردم این تفکر وجود دارد که افرادی که در کودکی به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده اند احتمال دارد که در بزرگسالی به زونا مبتلا شوند. ابهامات این موضوع و اینکه زونا چیست و چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آن می باشند و راههای درمان آن چیست را از زبان سرکار خانم دکتر شمس الدینی متخصص پوست و مو می شنویم.

پوست نیوز: خانم دکتر شمس الدینی، بسیار سپاسگزاریم که فرصتی به ما دادید تا از تخصص و علمتان بهره مند شویم. در این گفتگو میخواهیم بدانیم زونا چیست و چه افرادی مستعد گرفتن این بیماری هستند؟

دکتر شمس الدینی: زونا عفونت ناشی از هرپس زوستر است و از دسته خانواده هرپس ها است که از شایع ترین آنها میتوان به تبخال اشاره کرد.انتشار این ویروس از طریق پایانه های اعصاب حسی است و به همین دلیل بیمار طی دوره درد زیادی خواهد داشت.افرادی که در زمان کودکی و حتی بزرگسالی مبتلا به آبله مرغان شده اند ممکن است در پی یک استرس یا تب به زونا مبتلا شوند. همچنین افرادی که سرکوب سیستم خودایمنی دارند, مستعد ابتلا به زونا می باشند.

پوست نیوز: خانم دکتر, چطور می توانیم این بیماری را از دیگر بیماریها تشخیص دهیم؟ علایم بیماری زونا چیست؟

دکتر شمس الدینی: مناطقی که به ترتیب اولویت علایم زونا در آن دیده میشود ناحیه سینه،گردن و تنه است. بیمار از سه روز قبل در یکی از این نواحی دچار گز گز و سوزش همراه با درد خنجری میشود و کم کم ضایعات تاولی کوچکی به اسم وزیکول در ان نواحی بروز میکند و به مرور زمان این تاولها به هم متصل میشوند و یک ضایعه بزرگتری ایجاد میکنند که پر از مایع ویروس هرپس زوستر است و اگر کسی که مبتلا به آبله مرغان نشده باشد در تماس پوستی با این بیمار باشد به آبله مرغان مبتلا خواهد شد. البته علاوه بر تاول, فرد علایم شبه آنفلوانزا مثل تب، بیخالی, سر درد و بدن درد نیز دارد و به مدت یک تا دو ماه بعد از درمان زونا بیمار همچنان درد خواهد داشت.

پوست نیوز: خانم دکتر, درمان زونا به چه نحوی است؟ مراقبتهای درمانی فرد مبتلا به زونا چیست؟

دکتر شمس الدینی: بهترین زمان برای شروع درمان 72 ساعت بعد از بوجود آمدن تاولها است و به محض دیده شدن اولین تاول روزانه 4 گرم آسیکلوویر به مدت یک هفته و داروهای ضد درد و محلولهای خشک کننده تجویز میشود.اگر در فردی ضایعات عفونی شده باشد به مدت 5 تا 6 روز انتی بیوتیک خوراکی تجویز میشود. تاولها یک تا دو هفته درمان میشوند. اما درد گاهی تا دو ماه بعد از درمان ضایعات وجود دارد.
داروهای خوراکی و محلولهای خشک کننده تاول ها را به موقع استفاده کند. در جایی که کودک نوزاد و خانم باردار هست حضور نداشته باشد و به مدت دو ماه بعد از از بین رفتن تاولها حتما از داروهای تجویز شده استفاده کند.

پوست نیوز: آیا این بیماری مسری است و در اثر تماس با فرد مبتلا, به زونا مبتلا میشویم؟ اگر فردی مبتلا به زونا شده باشد امکان عود مجدد دارد؟

دکتر شمس الدینی:خیر در اثر تماس با ویروس هرپس زوستر فقط فرد به آبله مرغان دچار میشود نه زونا به عبارتی زونا به همان صورت زونا منتقل نمیشود. موضوع دیگر اینکه زونا عود مجدد ندارد مگر در بیمارانی که سیستم ایمنیشان سرکوب میشود مثل بیمارانی که تحت درمان با شیمی درمانی و رادیو تراپی هستند ویا بیماری ایدز دارند. ولی در افراد سالم یکبار برای همیشه دیده میشود و عود نمی کند.

دکتر شمس الدینی

دکتر شمس الدینی
متخصص پوست، مو و زیبایی

خیابان ولیعصر، بالاتر از ظفر، کوچه بابک بهرامی، پلاک 81، طبقه سوم، واحد 5
88650450

نوشتن دیدگاه