خواندن 3945 دفعه

دانستنی های تاتو - دکتر فرید صفر

تاتو کردن امری است که از قدیم الایام در بین مردان و زنان رسم به دلایل گوناگون رسم بوده است. این روزها بسیاری از خانمها برای رفع نواقص ابرو یا برای آفریدن نقشی زیبا بر روی پوست خود، از تاتو استفاده می کنند. پوست نیوز با هدف بررسی علمی و پزشکی این عمل، مفتخر به گفتگو با آقای دکتر فرید صفر، متخصص پوست و مو شد. آقای دکتر فرید صفر، از پزشکان متبحر و سرشناس کشورمان هستند که شنیدن صحبتهای گرانبهای ایشان در حوزه پوست، مو و زیبایی، ارزشی بسیار برای خوانندگان "پوست نیوز" دارد.

پوست نیوز: آقای دکتر صفر، ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، لطف بفرمایید در مورد تاتو کردن و نکات مراقبتی آن برایمان توضیح دهید.

دکتر فرید صفر: در قدیم خالکوبی یا تاتو برای شناسایی بعضی از افراد و بعضی از گروهها استفاده می شد و گاهی هم برای بعضی از درمانها از تاتو استفاده میکردند. امروزه نیز از تاتو برای درمان استفاده میشود مثلا در رادیو تراپی برای آنکه بدانند کدام منطقه را تحت درمان قرار بدهند از تاتو استفاده می کنند. از قدیم خالکوبی به عنوان یک روش زیبایی هم مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه این کاربرد تاتو گسترش بیشتری در بین مردم داشته است.
به جرات میتوان گفت بیش از 90 درصد خانمها و 99 درصد آقایون در مواردی که تاتو را در محل باز و بدون پوشش انجام داده اند، از این عمل پشیمان شده اند. پس باید بگوییم خالکوبی باید با احتیاط و با فکر باز انجام شود.

پوست نیوز: انجام تاتو چه مشکلاتی را ممکن است برای فرد ایجاد کند؟ آیا انجام این کار را صلاح میدانید؟

دکتر فرید صفر: از مشکالات تاتو میتوان به درد و خونریزی محل تاتو اشاره کرد. البته در مواردی نارضایتی فرد از تاتو وجود دارد چه از نظر رنگ و شکل چه از نظر محلی که تاتو در آن انجام شده است.
افراد باید دقت کنند که تاتو را درمحل هایی انجام دهند که زیر نظر یک پزشک مسئول اداره میشود تا از ابتلا به بیماری های نطیر هپاتیت، ایدز و بعضی بیماری های پوستی مثل تبخال و سل پوستی جلوگیری شود.
اگر خالکوبی انجام شد محل خالکوبی کوچک باشد و از رنگهایی باشد که از بین میرود. بعضی از رنگها مثل رنگ قرمز، زرد و قهوه ای با لیزر به سختی از بین میروند. پس افراد سعی کنند در انجام تاتو از رنگهای سبز و مشکی و آبی استفاده کنند که توسط لیزرها راحت تر قابل درمان هستند.

پوست نیوز: آقای دکتر، اگر بعد از انجام خالکوبی، پس از مدتی به هر دلیلی فرد بخواهد خالکوبی یا تاتو را پاک کند، این کار از چه روشهایی امکان پذیر است؟

دکتر فرید صفر: گاهی شخصی را می بینیم که در محل ابرو 4 تا خط تاتو دارد که به اصطلاح خودش می گوید که تاتو را پاک کرده است در این افراد تاتو پاک نشده است بلکه محل تاتوی قبلی را با یک رنگ دیگر پوشانده است مثلا رنگ مشکی را با رنگ کرم می پوشانند و بالای آن تاتوی سیاه رنگ انجام می دهند.
برای پاک کردن تاتو دو نوع لیزر وجود دارد که یکی اختصاصی بعضی رنگها است مثل سبز و آبی و مشکی که این لیزرها Qswich هستند و بسته به نوع تاتو ،عمق تاتو تعداد جلسات متفاوت است هرچه تاتو کم عمق تر باشد تعداد جلسات کمتری میخواهد. درمان تاتو با لیزر بین 10 تا 15 جلسه زمان نیاز دارد.
روش دیگر لیزرهای Ablative است .یعنی با تراش و خراش پوست باعث میشود تاتو از بین برود که این لیزرها با نام اربیوم و co2 لیزر است که مشکلات خاص خود را دارد و برخلاف لیزرهای Qswich که آسیب کمی به پوست وارد می کنند مجبورند سطح پوست را خراش بدهند و زخم ایجاد کنند و زخم ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا التیام پیدا کند و قرمزی زخم و التهاب زخم ممکن است 4 تا 6 ماه طول بکشد به همین دلیل موقع پاک کردن تاتو اذیت می شوند.

پوست نیوز: آقای دکتر صفر، بطور کلی چه توصیه ای در مورد تاتو کردن یا خالکوبی به افراد دارید؟

دکتر فرید صفر: توصیه میشود تا حد ممکن از انجام تاتو اجتناب کنند و اگر تاتو انجام شد در محل پوشیده باشد و اندازه آن کوچک باشد همچنین از رنگهای سبز و آبی و مشکی استفاده کنند و حتما تاتو را در محل های بهداشتی با ابزار کاملا استریل انجام دهند و درنهایت برای از بین بردن تاتو حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

دکتر فرید صفر

دکتر فرید صفر
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از میدان ونک، جنب وجتمع خورشید، ساختمان 1266
88771788