خواندن 8894 دفعه

بایدها و نبایدهای لایه برداری از پوست - دکتر امیر رضا حنیف نیا

سلول های مرده روی سطح پوست، باعث کدر شدن و خسته به نظر رسیدن پوست می شود. از روشهای مختلفی میتوان این سلولهای مرده را از سطح پوست زدود و شفافیت، طراوت و شادابی را به پوست بازگرداند. برای آشنایی دقیق و علمی از روشهای لایه برداری پوست، گفتگویی با آقای دکتر امیر رضا حنیف نیا متخصص پوست و مو داشتیم. نتیجه لایه برداری و استفاده از لایه بردار مناسب، داشتن پوست شفاف و با طراوت است به شرط آنکه لایه برداری از پوست به روش صحیح و تحت نظر و مشاوره پزشک پوست انجام شود.

پوست نیوز: آقای دکتر حنیف نیا، بسیار سپاسگزاریم که به ما فرصت دادید تا از صحبتهای ارزشمندتان استفاده کنیم. در صورت امکان در مورد انواع روشهای لایه از پوست برایمان توضیح دهید و بفرمایید که هدف از انجام لایه برداری از پوست چیست؟ به چه منظور این کار انجام می شود؟

دکتر حنیف نیا، متخصص پوست و مو: لایه برداری پوست به سه روش انجام می شود
1- روش شیمیایی
2- روش مکانیکی
3- لایه برداری توسط لیزرها
هدف از لایه برداری پوست، تخریب هدفدار قسمتی از پوست است به امید اینکه این پوست ترمیم شود و پوستی جوانتر و شاداب تری ایجاد کند. میزان تخریب بر اساس لایه های پوست به سه گروه تقسیم بندی می شود:
1-لایه برداری سطحی
2-لایه برداری متوسط
3-لایه برداری عمقی
هر کدام از انواع لایه برداری گفته شده، میزانی از پوست را برمیدارند و تخریب می کنند. در لایه برداری سطحی، اپیدرم (قسمت فوقانی پوست) لایه برداری می شود. در لایه برداری میانی، درم سطحی و در لایه برداری عمقی، درم عمقی تخریب می شود که در اکثر موارد تحت بیهوشی انجام می شود و بطور کلی فرایندی با ریسک بالا می باشد. چرا که عوارض و خطرات زیادی دارد. امروزه کمتر از این نوع لایه برداری استفاده می شود.
میکرودرم ابریژن یک روش مکانیکی لایه برداری از پوست می باشد. این روش که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، روشی ایمن ولی با اثری متوسط است.

پوست نیوز: آقای دکتر، شما بعنوان یک متخصص پوست لایه برداری را به چه افرادی پیشنهاد می کنید؟ پیلینگ یا همان لایه برداری از پوست در چه مواقعی انجام می شود؟

دکتر امیر رضا حنیف نیا: لایه برداری برای کسانی انجام می شود که به دلایلی، بیماریهای پوستی دارند. مثلا برای تخریب ضایعات پیش سرطانی که معمولا در اثر آفتاب ایجاد می شود، می توان از لایه برداری استفاده کرد. برای درمان اسکار ها (جای جوش) نیز می توان از لایه برداری استفاده کرد. لایه برداری همچنین برای کم کردن چین و چروک استفاده می شود. کسانی که لکه های پوستی دارند، در کنار درمانهای دیگر، می توانند از لایه برداری نیز استفاده کنند.

پوست نیوز: چه افرادی نباید لایه برداری از پوست انجام دهند؟ یا اینکه اگر انجام ندهند بهتر است؟

دکتر امیر رضا حنیف نیا، متخصص پوست و مو: افردای که از داروهای ایزوترتینوئین در 6 ماه گذشته استفاده کرده اند مجاز به انجام لایه برداری نیستند. افرادی که عفونت فعال در ناحیه ای که قرار است لایه برداری از پوست انجام شود دارند، نباید این کار را انجام دهند. افرادی که جراحی های پوست و جراحیهای زیبایی (مانند عمل بینی) در طی 6 تا 12 ماه گذشته انجام داده اند نیز نباید لایه برداری از پوست انجام دهند. افرادی هم هستند که سابقه این را دارند که در مواقع زخم شدن یا آکنه، گوشت اضافه می آورند. این افراد هم مجاز به لایه برداری از پوست نیستند. به افرادی که سابقه بیماریهای خاص دارند مانند درماتیت سبوریت و روزاسه، لایه برداری از پوست پیشنهاد نمی شود.

پوست نیوز: در صحبتهایتان فرمودید که چند نوع لایه برداری داریم. لطفا بفرمایید چه نوع لایه برداری برای چه افرادی یا چه نوع پوستهایی انجام می شود؟

دکتر حنیف نیا: این موضوع بستگی به نوع پوست دارد. پوستهای سبزه و تیره رنگ، استعداد لکه دار شدن و ایجاد عوارض بیشتری در اثر لایه برداری دارند. به این افراد توصیه می شود از لایه برداری های سطحی تر با عمق کمتر و با تعداد دفعات بیشتر استفاده نمایند تا عوارض آن تحت کنترل باشد.

پوست نیوز: افراد مجاز هستند کدام یک از انواع پیلینگ را خودشان انجام دهند و کدام نوع از لایه برداری باید حتما تحت نظارت پزشک باشد؟

دکتر امیررضا حنیف نیا: پیلینگ های شیمیایی در منزل نیز میتواند انجام شود. می توان از کرم های لایه بردار موجود در بازار استفاده کرد. ترتینوئین ها و اسیدهای میوه پیلینگ سطحی ایجاد می کنند که بعد از انجام آن شفافیت پوست و روشن شدن آن را مشاهده می کنیم. گاهی اوقات درصد اسیدهای میوه بالاتر است مثلا 20 تا 30 درصد می باشد. این اسیدهای میوه پیلینگ عمیق تری انجام می دهد. این کار باید حتما توسط پزشک انجام شود و مراقبت های خاصی دارد. پیلینگ عمقی نیز همانطور که گفته شد تحت بیهوشی انجام می شود مانند پیلینگ فنل.

پوست نیوز: آقای دکتر، لطفا درباره میکرودرم ابرژن هم برایمان توضیح دهید. میکرودرم ابرژن جزو کدام دسته از پیلینگ ها (لایه برداری) قرار میگیرد؟

متخصص پوست و مو: دو روش پیلینگ مکانیکی داریم به نام میکرودرم ابریژن و درم ابریژن. در سالهای گذشته روش پیلینگ درم ابریژن طرفداران زیادی داشت چراکه این روش بسیار اثر بخش است. به دلیل ریسک بالای عوارض، امروزه کمتر از این روش استفاده می شود. فقط برای جوشگاههای شدید آکنه از آن استفاده می شود. در درم ابریژن، انتخاب بیمار، مراقبت از مریض و کنترل آن بسیار اهمیت دارد زیرا سطح زیادی از پوست برداشته می شود و نیاز به مراقبت شدید دارد.
میکرودرم ابریژن روش ساده است و یک پیلینگ سطحی است. این لایه برداری سطحی از پوست برای شفاف سازی و جوانسازی پوست استفاده می شود. این کار در حد یک درمان نگه دارنده موثر است.

پوست نیوز: در صحبتهایتان به روش لایه برداری با استفاده از لیزر اشاره داشتید. پیلینگ توسط لیزر به چه صورت انجام می شود؟ چه نوع لیزری برای این کار استفاده می شود؟

دکتر امیر رضا حنیف نیا: انواع لیزرها برای لایه برداری پوست استفاده می شود. در گذشته لایه برداری در کل پوست انجام می شود به کمک لیزرهای CO2 ولی امروزه این روش منسوخ شده و از لایه برداری قسمتی از پوست تخریب می شود و پوست را وادار می کنند که قسمتهای کناری را دوباره بازسازی کند. این روش امن تر است و اثربخشی خوبی دارد. به این روش "فراکشنال" به معنی "قسمتی از پوست" گفته می شود.

پوست نیوز: چه مراقبتهایی باید بعد از انجام میکرودرم یا هر نوع پیلینگ یا لایه برداری مراعات شود؟ عوارض لایه برداری از پوست چه می تواند باشد؟

دکتر حنیف نیا: مهمترین موردی که افراد باید بعد از انجام پیلینگ رعایت کنند، در تمامی انواع لایه بردارها، مراقبت از آفتاب است. در واقع دو خطر لایه برداری را تهدید میکند. آفتاب و عفونت. در مورد عفونت بر اساس عمق لایه برداری، آنتی بیوتیکها یا ضدویروسهایی تجویز می شود، که عفونت را تحت کنترل در می آورد. خطر عفونت فقط مربوط به روزهای اول پس از لایه برداری می باشد. در مورد مراقبت از آفتاب، در پیلینگهای عمیق، تا 6 ماه یا یک سال پس از انجام پیلینگ، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است تا از ایجاد لکه و اسکار جلوگیری شود. ایجاد اسکار یکی از عوارض لایه برداری ها است.

دکتر امیر رضا حنیف نیا

دکتر امیر رضا حنیف نیا
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از توانیر، خیابان شاهین، پلاک 10، کلینیک به سیما
88873000 - 021

نوشتن دیدگاه