خواندن 12880 دفعه

برای درمان لکه های صورت چه کنیم؟ - دکتر بابک سلطانی

افراد زیادی هستند که برای پوشاندن لکه های صورتشان مجبورند بطور مداوم از کرمهای پوشاننده استفاده کنند. در بسیاری از اوقات، این لکه ها یادگاری ناخوشایندی از دوران حاملگی است. اما واقعا تنها راه حل موجود مخفی کردن این لکه های صورت با کرم پودر و پوشاننده های آرایشی است؟ برای پاسخ به این سوال، دکتر بابک سلطانی، متخصص پوست و مو در گرگان توضیحاتی بسیار جامع و کامل درباره این معضل ارائه فرمودند. یقینا شنیدن راه حل درباره معضلات پوستی از زبان یک پزشک پوست، ما را در رسیدن به اهداف درمان و زیبایی بیشتر کمک می کند.

پوست نیوز: آقای دکتر سلطانی، سپاس قلبی ما را برای اختصاص دادن وقت گرانبهایتان به گفتگو با "پوست نیوز" پذیرا باشید. در صورت امکان لطف بفرمایید درباره بیماری ملاسما یا همان لکه های پوستی برایمان توضیح دهید که ملاسما چیست و در چه افرادی بروز می کند؟

دکتر بابک سلطانی، متخصص پوست در گرگان: بیماری ملاسما عمدتا خانمها را درگیر می کند. در حدود 90 تا 95 درصد از کسانی که به این عارضه دچار می شوند، خانمها هستند. هرچند گاهی در آقایان نیز دیده می شود. دلیل ایجاد ملاسما (لکه های پوستی)، وجود نور آفتاب به همراه زمینه ژنتیکی و شرایطی که آن را ایجاد میکند است. بطور مثال این شرایط در خانمها، بارداری می باشد. این شرایط هم ممکن است در بارداری بوجود آید هم ممکن است ماهها و سالها بعد از آن اتفاق بیفتد.

مصرف برخی از داروها مانند قرصهای جلوگیری از بارداری و فنی توئین فرد را برای ایجاد لکه های پوستی یا لک های دوران حاملگی مستعد می کند. البته نور خورشید و زمینه ژنتیکی باید حضور داشته باشد تا در نهایت این بیماری بروز کند.
ملاسما بصورت لکی است که در نواحی برجستگیهای صورت ایجاد می شود. شروع آن در ناحیه گونه، اطراف بینی، چانه و پیشانی است. به تدریج گسترش پیدا میکند و ممکن است کل صورت را هم درگیر کند.

پوست نیوز: آقای دکتر سلطانی، لکه های پوستی یا ملاسما چند نوع است؟ انواع مختلف آن بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

دکتر بابک سلطانی، متخصص پوست در گرگان: بیماری ملاسما یا همان لکه های صورت از نظر قرار گیری یا پاتولوژیک میتواند هم در داخل اپیدرم یعنی لایه سطحی باشد، هم در درم (لایه عمقی پویت) باشد یا در هر دو. که به انواع اپیدرمال، درمال و میکس تقسیم می شود. نوع اپیدرمال، از نظر درمان شدن، خیلی بهتر از نوع درمال است و عمده بیمارانی که تحت درمان قرار میگیرند، بهبود می یابند و می توان گفت درمان بر روی آنها موثر واقع می شود. درمان گروه دوم (کسانی که ملاسما از نوع درمال دارند) به مراتب سخت تر است و احتمال بهبودی و اثربخشی درمانها در آنها کمتر است.

پوست نیوز: آقای دکتر سلطانی، برای درمان این عارضه باید چه کار کنیم؟ آیا این معضل درمان قطعی دارد؟ اگر ممکن است درمان این بیماری را کامل برایمان تشریح کنید.

دکتر سلطانی: در درمان ملاسما، مهمترین عامل استفاده از کرمهای ضدآفتاب است. بیماران، برای درمان لکه های صورت می بایست هر سه ساعت یکبار آن را تمدید کنند و حتی در هوای ابری یا در فصول غیر از تابستان و بهار استفاده از آن را ترک نکنند. در محیط منزل نیز می بایست از این کرمهای ضدآفتاب استفاده شود. در هنگام شب، بیمار مبتلا به ملاسما می بایست از ترکیبات بلیچینگ یا بی رنگ کننده استفاده نماید. بی رنگ کننده ها عمدتا حاوی ترکیبات هیدروکینون هستند که موثرترین و قوی ترین ماده از بین برنده لک پوست است. بعد از آن داروهای دیگری نیز وجود دارد که در درجات پایین تری از لحاظ اثربخشی نسبت به هیدروکینون می باشند مانند آربوتین، کوجیک اسید، کروموبرایت یا داروهای دیگر. این داروها زمانی موثر واقع می شوند که همراه با یک لایه بردار(برای افزایش عمق نفوذ)، استفاده شوند. همچنین از یک ترکیب استروئید ضعیف باید استفاده شود تا هم التهاب ناشی از داروها را کم کند و هم قدرت نفوذ را افزایش دهد. به این فرمول، فرمول کلیگمن (kligaman) میگویند که بیماران باید در شب برای بی رنگ شدن لک های صورت از آن استفاده کنند. از آنجاییکه این فرمول، فرمول ناپایداری است، معمولا از ویتامین C برای پایدار شدن آن استفاده می شود. همانطور که گفته شد بیمار باید این دارو را شبها استفاده کند و صبح، بعد از بیدار شدن آن را بشوید و از ضدآفتاب استفاده کند.

پوست نیوز: این درمانی که فرمودید برای همه انواع ملاسما (اپیدرمال ، درمال و میکس) اثربخش است؟ دیگر اینکه آیا این درمان قطعی است و مشکل برای همیشه برطرف می شود؟

دکتر بابک سلطان متخصص پوست و مو در گرگان: اگر لکه های ایجاد شده بر روی صورت از نوع اپیدرمال باشد، تا زمان مصرف، این ترکیب بسیار اثر بخش است به شرطی که استفاده از ضدآفتاب فراموش نشود. اما نکته مهم این است که این ترکیب فقط تا زمان مصرف اثربخش است. این ترکیب رنگدانه های پوست را غیر فعال می کند و از بین نمی برد، لذا قطع مصرف دارو، باعث عود مجدد بیماری (لک صورت) خواهد شد. به همین دلیل، بیماری که ملاسما از نوع اپیدرمال دارد، باید توجیه شود که مصرف دارو باید همیشگی باشد و با قطع مصرف دارو، مجددا لکه ها بر میگردند.
در نوع عمقی (درمال)، استفاده از دارو، بطور نسبی تاثیر دارد. یعنی اینکه لکه های ملاسما بطور کامل از بین نمیروند یا کاملا کمرنگ نمی شوند بلکه بطور نسبی کمرنگ می شوند آنهم تا زمان مصرف.

پوست نیوز: آقای دکتر، درمانی که فرمودید همیشه باید به همین صورت ادامه یابد یا اینکه ممکن است در طول درمان، دارو نیاز به تغییر داشته باشد؟

دکتر سلطانی: در بیماران ملاسمایی، دارو باید همواره استفاده شود و تحت نظر دکتر پوست باشد. زیرا در دراز مدت باید تغییراتی در فرمول داروها ایجاد شود که آنهم باید تحت نظر متخصص پوست باشد. متخصص پوست و مو با معایناتی که انجام می دهد، دوز دارو را تغییر می دهد بطوریکه به لایه سطحی اپیدرم و لایه عمقی درم صدمه ای وارد نشود.

دکتر بابک سلطانی

دکتر بابک سلطانی
متخصص پوست، مو و زیبایی

گرگان – خیابان ولیعصر – ساختمان لاله – واحد 212
2341184 - 0171

نوشتن دیدگاه