خواندن 5664 دفعه

راهنمای هایی درباره جوش (آکنه) - دکتر الهام ابن احمدی

جوش زدن صورت یکی از مهم ترین عواملی است که زیبایی چهره را مختل می کند. از آنجاییکه جوش زدن در سنین نوجوانی و جوانی اتفاق می افتد و افراد در این سنین، بیشتر به ظاهر خود حساس هستند، خوب است درباره این معضل شایع بیشتر بدانیم. و راه های درمان آن را بشناسیم. از این رو گفتگویی داشتیم با سرکار خانم دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر. خانم دکتر الهام ابن احمدی، از پزشکان به نام حوزه پوست و مو هستند که بارها در برنامه های رادیویی و تلویزیونی نیز حضور داشتند و بیماران را از سخنان ارزشمندشان بهره مند کردند. خانم دکتر ابن احمدی، درباره عوامل بروز آکنه، عوارض و راههای درمان برایمان صحبت کردند.

پوست نیوز: خانم دکتر ابن احمدی، بسیار سپاسگزاریم که وقتتان را در اختیار خوانندگان پوست نیوز قرار دادید. خانم دکتر لطفا برایمان توضیح دهید که آکنه چیست و چرا جوش می زنیم؟ در واقع میخواهیم عواملی که باعث بروز جوش یا همان آکنه می شوند را شرح دهید.

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

آکنه در واقع یک بیماری التهابی است که معمولا در سن بلوغ شروع می شود. این بیماری هم در دخترها و هم در پسرها بروز می کند و گاهی تا سن 30 سالگی نیز ادامه می یابد. جوش ها ممکن است به صورت کومدون های سر سفید، مومدون های سرسیاه، جوش های قرمز التهابی و ضایعات کیستی بر روی صورت دیده شوند. بروز آکنه عوامل مختلفی دارد. برای درمان هر آکنه ای ابتدا باید عامل ایجاد آن را یافت تا بتوان به طور صحیح آن را درمان کرد.
ازعواملی که سبب ایجاد بروز جوش صورت می شوند، می توان به موراد زیر اشاره کرد:
- استفاده از کرمهای چرب و سنگین. در سنین جوانی توصیه می شود از مصرف کرمهای خیلی چرب خود داری کنند.
- اختلالات هورمونی از عوامل دیگر بروز آکنه می باشد.
- ارث نیز در بروز آکنه نقش مهمی دارد. برخی از افراد استعداد جوش زدن را دارند.
- اختلالات هورمونی: برخی از خانمها قبل از دوره ماهیانه دچار آکنه می شوند.

پوست نیوز: خانم دکتر، چه عواملی باعث بدتر شدن آکنه می شود؟ می خواهیم بدانیم که چه چیزهایی برای جوش زدن مناسب نیست تا با رعایت آنها روند درمان آکنه مختل نشود.

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

برخی از عوامل هستند که باعث بدتر شدن جوش ها می شوند. بطور مثال افرادی که دچار آکنه هستند نمی توانند هردارویی را مصرف کنند زیرا ممکن است آکنه را بدتر کند. بطور مثال داروهای کورتون خوراکی یا موضعی، داروهایی که برای تشنج استفاده می شودیا برخی از داروهایی که برای مشکلات روحی استفاده می شود داروهایی هستند که باعث بدتر شدن آکنه می شنود.
برخی از مشاغل نیز به دلیل ماهیتشان، باعث بدتر شدن آکنه می شوند. افرادی که با رطوبت زیاد و مواد چرب تماس دارند مانند افرادی که در آشپزخانه ها کار می کنند، بیشتر در معرض آکنه و بدتر شدن آن قرار دارند.
استرس هم یکی دیگر از عواملی است که برای آکنه مناسب نیست. اگر فردی که مستعد بروز آکنه است، استرس داشته باشد، باعث می شود جوش بزند یا اینکه افرادی که جوش دارند و در مرحله درمان هستند، با داشتن استرس، روند درمانآنها مختل می شود و بهبودی دیر انجام می شود.

پوست نیوز: آکنه ها چند نوع هستند؟ آیا همه جوش ها مثل هم هستند؟ چطور از هم تفکیک می شوند؟

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

آکنه از نظر بالینی به سه دسته ملایم، متوسط و شدید تقسیم می شود. تقسیم بندی آکنه از روی تظاهرات بالینی انجام می شود. مثلا برخی افراد فقط کومدون دارند. برخی دیگر هم کومدون و هم جوشهای التهابی قرمز دارند. پزشک متخصص پوست با دیدن آکنه تشخیص می دهد که جزو کدام دسته قرار دارد.

پوست نیوز: خانم دکتر ابن احمدی، درمان آکنه به چه صورت است؟ هر کدام از انواع آکنه که نام بردید، چه درمانی دارد؟

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

اگر جوش در دسته آکنه ملایم قرار داشته باشد، می توان از درمانهای موضعی استفاده کرد. در مورادی که آکنه شدید است و دارای کومدون و جوشهای التهابی هستند و ضایعات کیستی بر روی صورت مشاهده می شود، از آنتی بیوتیکها استفاده می شود. به تشخیص و صلاحدید پزشک، گاهی از هورمون تراپی نیز استفاده می شود. یکی از داروهایی که در درمان آکنه استفاده می شود، آکوتان است که میزان مصرف آن بنا به تشخیص پزشک است.
نکته مهم در درمان آکنه این است که کرمهای حاوی رتینوئید که در درمان آکنه استفاده می شود، نباید بصورت سرخود و بدون تجویز پزشک توسط بیماراز این دارو استفاده شود. پزشک باید تجویز نماید که در چه مناطقی و در چه زمانی این دارو استفاده شود. مصرف بی رویه و نابجای کرمهای حاوی رتینوئید، باعث ایجاد لک بر روی پوست می شود.

پوست نیوز: جوش های غروز جوانی، چه عوارضی را به دنبال خواهند داشت؟

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

بدترین عارضه آکنه، جوشگاه یا اسکار است. اسکار افزایش یا کاهش بافت کلاژن در منطقه ای است که جوش ایجاد شده است. اسکار گاهی بصورت فرورفته و گاهی برجسته نمایان می شود. از آنجاییکه درمان نکردن آکنه و رها کردن آن تا خوب شدن خود بخودی احتمال بروز اسکار را بیشتر می کند، پیشنهاد می شود که آکنه حتما توسط پزشک درمان شود تا عوارض نامطلوبی مانند اسکار یا همان جای جوش بر روی صورت پدیدار نشود.

پوست نیوز: در صورتیکه کسی دچار اسکار شود، آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

یکی از روشهایی که برای درمان اسکار استفاده می شود، میکرودرم ابریژن است. میکرودرم ابریژن لایه برداری مکانیکی از پوست است که با استفاده از کریستالهای آلومینیوم سطح پوست سایش می شود. عمل سایش پوست باعث می شود کومدون های سر سیاه و سر سفید سبک تر شوند. لایه برداری از پوست احتمال جوش زدن را در پوست کمتر می کند و اسکار های سطحی را ترمیم می کند.
روش دیگر که درمان اسکار استفاده می شود، لیزر درمانی است. از لیزر CO2 فرکشنال برای از بین بردن جوشگاههای گود سطح پوست استفاده می شود. از روشهای جراحی مانند سابسیژن یا پانچ نیز برای درمان فرورفتگی ها و گودیها استفاده می شود.

پوست نیوز: خانم دکتر ابن احمدی، بطور کلی چه توصیه هایی برای افرادی که زیاد جوش می زنند دارید؟

دکتر الهام ابن احمدی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران:

به هیچ وجه جوشها را دستکاری نکنید. دستکاری جوشها باعث بروز جوشگاه (اسکار) می شود که ظاهر چهره را ناخوشایند می کند و اثر آن تا مدتهای طولانی باقی است. توصیه دیگر این است که در طول دوره درمان جوش ها، حتما به میزان مناسب از کرم های آفتاب استفاده نمایید. در طول دوره درمان، در محل آکنه، التهاب وجود دارد که تابش نور خورشید به آن می تواند باعث بروز رنگدانه ها و لکه های قهوه ای رنگ شود. البته ضدآفتاب مورد استفاده می بایست حتما فاقد چربی باشد.

دکتر الهام ابن احمدی

دکتر الهام ابن احمدی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، کوچه دامن افشار، پلاک 40، کلینیک تخصصی پوست و موی دکتر دولتی
88881719 - 88772318 - 88772319 - 88884196 (021)

نوشتن دیدگاه