خواندن 7084 دفعه

انواع لک های پوستی و درمان آنها - مصاحبه با دکتر حسین شبانزاده

برخی از مردم دلشان می خواهد پوست های روشن داشته باشند و برخی پوست های تیره را می پسندند. ولی هیچکدام، لکه های تیره را بر پوست خود نمی پسندند. لکه های قهوه ای روی پوست، موضوعی آزار دهنده است که افراد را در سنین مختلف درگیر می کند. از این رو، گفتگویی داشتیم با آقای دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد. آقای دکتر شبانزاده، ما را در مورد انواع لک های پوستی و درمان آنها آگاه ساختند.

پوست نیوز: آقای دکتر شبانزاده، ضمن تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، لطفا توضیح دهید دلایل ایجاد لک بر روی پوست چیست؟ آیا لک های قهوه ای بر روی پوست، انواع مختلفی دارد؟

دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد:

سلولهای رنگدانه ای پوست در بین سلولهای پوست، بصورت پراکنده وجود دارد وظیفه ساخت ملانین را دارند. هر چقدر میزان ساخت ملانین بیشتر باشد، رنگ پوست تیره تر می گردد. هر چفقدر میزان ساخت ملانین در بخشی از پوست بیشتر شود، رنگ آن منطقه از پوست تیره تر شده و بصورت لکه های قهوه ای در پوست نمایان می شود. بنابراین لکه های قهوه ای پوست زمانی بروز می کنند که ساخت ملانین در منطقه ای خاص از پوست، به دلیلی افزایش یابد. مهمترین لکه هایی که شیوع دارد، کک و مک، لکه های حاملگی و لکه های حاصل از تابش آفتاب می باشد.

پوست نیوز: آقای دکتر، لطفا درباره هر کدام از انواعی که فرمودید، کک و مک، لکه های حاملگی و لکه های آفتابی، چه فرقی با هم دارند؟ چگونه این لک ها از هم تشخیص داده می شوند؟

دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد:

کک و مک بیشتر زمینه ارثی دارد و از حدود 5 سالگی روی صورت کودکان بصورت نقاط قهوه ای کمرنگ شروع می شود و به مرور با افزایش سن کودک و تماس با نور آفتاب، این لکه ها بزرگتر، پررنگتر و بیشترمی شوند.
لکه های آفتابی معمولا در سنین میانسالگی به بعد ظاهر می شوند. معمولا افرادی که در معرض تابش طولانی مدت نور آفتاب هستند، پس از چند سال، روی نواحی صورت و پشت دستها دچار لکه های قهوه ای می شند. این لکه ها نیز با افزایش تماس با نور خورشید، بزرگتر، پررنگتر و بیشتر می شوند.

لکه های حاملگی از این جهت به این نحو نامگذاری شده اند که معمولا در طی دوران حاملگی ایجاد می شود. جالب است بدانید این لکه ها گاهی در دختران مجرد، آقایان و حتی چند سال پس از زایمان شروع به ایجاد شدن می کنند. مهمترین علت ایجاد لکه های حاملگی، اثرهورمونهای جنسی روی پوست بدن است. این هورمونها، مخصوصا استروژن که در خانمها بیشتر است، باعث افزایش رنگدانه سازی پوست، پس از دو.ران بلوغ می شوند. همین عامل باعث تیره تر شدن پوست نوجوانان در دوران بلوغ و به تدریج، افزایش لکه های قهوه ای پوست می گردد. علاوه بر اثر هورمونها، اثر نور آفتاب نیز در ایجاد لکه های حاملگی بسیار مهم است.

خوب است بدانید، خانمهایی که از قرص های ضد بارداری استفاده کمی کنند، به دلیل وجود استروژن بالا در این قرص ها، مصرف کنندگان، مستعد پیدایش لکه های پوستی هستند.

پوست نیوز: باورهای غلطی که درباره علل ایجاد لکه های پوستی وجود دارد چه چیزهایی هستند؟ چون برخی از مردم با پیدایش لک بر روی پوستشان، آن را به چیزهای دیگری نسبت می دهند.

دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد:

بسیاری از مردم فکر می کنند که برخی عوامل مانند بیماریهای کبدی، خوردن غذاهای خاص، آلودگی خون و یبوست سبب ایجاد لک یا تیرگی پوست می شوند. بنابراین وقتی لکه های قهوه ای در پوست خود مشاهده می کنید، نیازی به انجام آزمایشهای کبدی و رژیم غذایی خاصی وجود ندارد.

پوست نیوز: درمان لکه های پوستی به چه نحوی انجام می شود؟ آیا هر کدام از انواع لک های پوستی که برایمان توضیح دادید، روش درمانی متفاوت دارند؟

دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد:

در دوران کودکی، کک و مک ها نیاز به درمان ندارند و فقط توصیه می شود از نور آفتاب بپرهیزند و از ضدآفتاب برای جلوگیری از افزایش کک و مک ها استفاده شود. راههای انواع درمانی لکه های، تا حدودی مشابه هستند. هدف اصلی تمامی درمانهای لکه های پوستی، کاهش ساخت ملانین، توسط سلولهای رنگدانه ای پوست می باشد.
اولین توصیه در درمان لکه های وستی، مراقبت از پوست در برابر نور آفتاب است. بیمار باید همه اقدامات لازم برای جلوگیری از تابش نور خورشید به پوست را انجام دهد. مثلا استفاده مداوم از ضدآفتابها (با تکرار هر دو یا سه ساعت)، بیرون نرفتن از منزل یا محل کار در ساعاتی که نور خورشید شدید می تابد (ساعت 11 صبح تا 4 بعداز ظهر است)، استفاده از کلاه لبه دار، عینک آفتابی و ماسکهای پوشاننده،

دومین توصیه در درمان لکه های پوستی، قطع داروهایی مانند قرص های ضد بارداری و قرص هایی که حساسیت به نور آفتاب را تشدید می کند مانند کلروکین، تریامترن H، هیدروکسی کلروکین، پردنیزولون، داکسی سایکلین و ایزو تره تینوئین.

سومین اقدام، استفاده از کرمها و محلولهای موضعی ضدلک بر روی پوست می باشد که معمولا بر اساس نظر پزشک این داروها تجویز شده و تا پایان درمان که معمولا بین 6 تا 9 ماه طول می کشد، باید ادامه یابد.
اگر از درمانهای دارویی جواب مثبت نگرفتیم، از روشهای دیگری مانند میکرودرم ابریژن، لایه برداری با اسید میوه ها و لیزر درمانی می توان استفاده می شود.

پوست نیوز: آقای دکتر شبانزاده، آیا امکان دارد لکه های درمان نشود؟ در صورتیکه پاسخ مثبت است، در چنین مواقعی چکار باید کرد؟

دکتر حسین شبانزاده، متخصص پوست و مو در شهرکرد:

بله.بعضی از لکه های قهوه ای مانند لکه های حاملگی، به هیچیک از راههای درمان پاسخ نمی دهند یا اینکه ابتدا خوب می شوند ولی پس از مدتی دوباره عود می کنند. در چنین مواردی، چاره ای بجز پوشاندن لکه ها با لوازم آرایشی وجود ندارد.

دکتر حسین شبانزاده

دکتر حسین شبانزاده
متخصص پوست، مو و زیبایی

شهر کرد – چهررراه فصیحی – مجتمع پزشکی نور
2229694 - 0381

نوشتن دیدگاه