خواندن 1898 دفعه

نکته هایی به باریکی مو درباره کاشت مو - دکتر جمال الدین حسن زاده

طاسی موی سر یکی از مواردی است که بیشتر آقایان را درگیر می کند. البته برخی از خانم ها نیز به دلایلی با این معضل دست و پنجه نرم می کنند. طاسی سر هم در زیبایی و هم در به نظر رسیدن سن افراد تاثیر زیادی دارد. کاشت مو یکی از روش های حل این معضل است. برای اینکه فرایند کاشت مو را بهتر بشناسیم و درباره خوب و بدهای آن بدانیم، با آقای دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو همکلام شدیم. آقای دکتر جمال الدین حسن زاده، در سنندج مشغول به فعالیت می باشد و از آنجاییکه تجربه زیادی در کاشت مو دارند، از ایشان خواستیم درباره کاشت مو ما را بیشتر آگاه کنند.

پوست نیوز: آقای دکتر حسن زاده، با سپاس از اینکه برای خوانندگان پوست نیوز وقت ارزشمندتان را اختصاص دادید، لطفا برایمان توضیح دهید کاشت مو در چه مواقعی انجام می شود و برای چه افرادی توصیه می شود؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

کاشت مو یکی از روشهای درمانی برای موارد ریزش مو است که معمولا برای ریزش موهای ارثی یا طاسی که در اثر حوادثی مانند سوختگی بوجود می آید استفاده می شود. کاشت مو یک نوع پیوند است که مو از یک قسمت از بدن برداشت می شود و به قسمتی که دچار طاسی شده است پیوند داده می شود. در واقع موها از محل دهنده به محل گیرنده انتقال پیدا می کند. کاشت مو بطور معمول برای سر استفاده می شود و گاهی در ابرو نیز کاربرد دارد. در موارد بسیار اندک این کار برای مژه نیز استفاده می شود.

در چند سال اخیر از لحاظ تکنیکی پیشرفت های چشمگیری از نظز ظرافت در کاشت مو وجود داشته بطوریکه کاشت موهایی که اخیرا انجام می شود بسیار طبیعی تر و ظریف تر و رضایت بخش تر از کاشت موهای قدیم می باشد. هم تکنیکهای کاشت مو پیشرفت داشته و هم لوازمی که در کاشت مو استفاده می شود، کارامد تر شده است و به یک کاشت موی زیبا و طبیعی و دقیق کمک شایانی میکند.

پوست نیوز: کاشت موی طبیعی به چه روشهایی انجام می شود؟ و تفاوت روشهایی مختلف آن در چیست؟از نظر شما بعنوان یک متخصص پوست، چه روشی برای چه فردی استفاده می شود؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

تکنیک های بکار رفته در کاشت مو به دو روش عمده تقسیم می شوند. روش اول به نام روش FUT است و روش دیگر FIT نامیده می شود. هر دو روش روش جراحی هستند ولی به غلط در بین مردم اینطور جا افتاده است که روش FITروش غیر جراحی و روش FUT روش جراحی است.
تفاوت این دو روش در نحوه برداشت موها می باشد. در روش FUT موها بصورت یک نوار از محل دهنده برداشته می شود و سپس زیر میکروسکوپ توسط تکنیسین ها موها از هم جدا می شوند. حال آنکه در روش FUTموها بصورت تکی برداشته می شود و بعد به محل گیرنده منتقل می شود. البته تفاوتهای دیگری هم دارند ولی تفاوت عمده در همان روش برداشت مو است. تفاوتهای دیگر دو روش این است که در روش FUT تعداد افرادی که در تیم کاشت مو هستند بیشتر است. (حدود 5 نفر تا 7 نفر) و از میکروسکوپ استفاده می شود. ولی در روش FIT یک تا دو نفر برای انجام کاشت مو حضور دارند.

برای هر فرد می توان از هر دو روش استفاده کرد. برخی از بیماران خودشان تمایل دارند که پشت سرشان بخیه نخورد. برخی دیگر میخواهند مدت زمان انجام عمل کوتاه تر باشد. در روش FUT اگر برداشت مو بصورت حرفه ای و باظرافت و بطور کلی خوب انجام شود، ردی بر جا نمی ماند در عین حال افرادی که احتمال می دهند موهای خود را خیلی کوتاه کنند یا گاهی موهایشان را بتراشند، ترجیح می دهند از این روش استفاده نکنند و روش FITرا انتخاب می کنند.
روش دیگری هم وجود دارد به نام روش ترکیبی. در بعضی از موارد از هر دو روش استفاده می شود. این بستگی به بانک موی بیمار و تشخیص پزشک و انتخاب بیمار دارد.

پوست نیوز: آقای دکتر حسن زاده، آیا جایی که مو از آن برداشته می شود، مو در آن محل مجددا رویش می کند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

خیر. موهایی که برداشته می شود، دیگر رویش مجدد نخواهد داشت. در واقع در فرایند کاشت مو، ما رویش موی جدید نداریم بلکه فقط جابجایی موها را داریم. بنابراین موهایی که از جایی به جای دیگر منتقل می شوند، در محل قبلی دیگر وجود ندارند که بخواهند رویش مجدد کنند. البته تکنیک برداشت به نحوی است که در ظاهر مشخص نمی شود که از این منطقه، مو برداشته شده است. بطور اصولی ما می توانیم 25% از موهای پشت سر را برداشت کنیم و به جای دیگری منتقل کنیم بدون آنکه در ظاهر مشخص شود.

پوست نیوز: آیا امکان انتقال مو از شخصی به شخص دیگر وجود دارد یا خیر؟ تا کنون این کار انجام شده است؟

دکتر سید جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

خیر. این امکان وجود ندارد. مو یک بافت زنده است و اگر از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می دهد و آن را قبول نمی کند. در مواردی که سلامتی فرد در خطر است، پیوند اعضای ارگانهای حیاتی از شخصی به شخص دیگر انجام می شود آن هم تحت شرایط خاص و سیستم ایمنی بدن پایین آورده می شود. مثلا پیوند قلب یا کلیه. ولی در موارد زیبایی که شخص مجبور به انجام آن نیست، این ریسک را نمی پذیریم.

پوست نیوز: مشاهده می شود برخی از کاشت موها نامناسب است و بعضی دیگر بهتر به نظر می رسد. می خواهیم بدانیم چه عواملی در نتیجه کاشت مو تاثیر دارند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

امروزه در رسانه ها تبلیغاتی پخش می کنند که سطح انتظار افراد را در مورد کاشت مو غیر واقعی کرده است. علاوه بر تکنیک مورد استفاده و تبحر تیم کاشت مو، نتیجه یک کاشت مو به خود بیمار و فاکتورهای مرتبط با وی بستگی دارد. بانک موی متقاضی، نوع موها، رنگ موها، قطر موها، فرم سر، امکان برداشت مو از بانک موی وی عواملی هستند که در نتیجه یک کاشت مو دخیل هستند. شخصی که موهای نازک، بانک موی کم و منطقه طاسی وسیعی دارد در مقایسه با کسی که موهای ضخیم تر تر و منطقه طاسی کمتری دارد، تفاوتهای عمده ای در نتیجه کاشت مو دارند.عکسهایی که در رسانه ها تبلیغ می شود، برای همه افراد نمی توان انتظار داشت.

پوست نیوز: اقدامات و مراقبت های بعد از انجام عمل جراحی به چه نحوی است؟ آیا این عمل، عمل سختی است؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

کاشت مو یک عمل سرپایی است و از طریق بی حسی موضعی انجام می شود لذا بعد از اتمام کاشت مو بیمار می تواند به منزل برگردد و حداکثر یک روز پانسمان خواهد داشت. این عمل نیاز به مراقبت های ویژه ای ندارد. در برخی از مواقع نیاز به پانسمان ندارد. بیمار می تواند یک روز بعد از عمل موهای خود را بشورد. از نظر تغذیه ای رژیم خاصی ندارد. تا زمان بهبود زخمها، بیمار باید از رفتن به استخر پرهیز کند و از ورزشهای سنگین خودداری کند. موها چند ماه بعد از کاشت، شروع به روشد می کنند.

پوست نیوز: کاشت موی خوب به چه کاشتی گفته می شود؟ چه پارامترهایی در خوب بودن و بد بودن یک کاشت مو موثر هستن؟

دکتر جمال الدین حسن زاده، متخصص پوست و مو در سنندج:

دو پارامتر در خوب بودن یا بد بودن یک کاشت مو مهم است. تراکم پارامتری است که در ارزیابی یک کاشت مو بررسی می شود. کاشت مویی که تراکم بالاتری داشته باشد، معمولا کاشت موی بهتری در نظر گرفته می شود. مسئله مهم دیگر طبیعی بودن است. اینطور نیست که کسی که موهای پرتراکمی در کاشت داشته باشد، حتما کاشت خوبی داشته است. موهای کاشته شده باید حالت طبیعی هم داشته باشد تا بتوان به آن یک کاشت موی خوب گفت.

طراحی کاشت مو و هنر تیم کاشت مو در طبیعی بودن کاشت مو بسیار مهم است. یکی از پارامترهای مهم در این زمینه تعیین خط رویش مو است که هرچه طبیعی تر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود. تعیین خط رویش مو به مهارت و تجربه پزشک،و هنر تیم کاشت بستگی دارد.

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر جمال الدین حسن زاده
متخصص پوست، مو و زیبایی

سنندج، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی) ، مجتمع ژین ، طبقه سوم ، مطب دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو
3246361 - 0871
بعد از ظهرها

موارد مرتبط

نوشتن دیدگاه