خواندن 8262 دفعه

ویژگی های یک بوتاکس خوب - دکتر محمد رضوانی

یکی از راه های جوانسازی صورت، تزریق بوتاکس است که امروزه بطور گسترده ای کاربرد پیدا کرده است. ولی اینکه بوتاکس خوب و استاندارد چیست، چه عملکردی دارد، چه عوارضی می تواند داشته باشد و بهترین زمان تزریق آن چه زمانی است را باید از بیان یک متخصص پوست و مو بشنویم. آقای دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو نکات بسیار ارزشمندی را درباره این سم زیبایی و ویژگی های یک تزریق خوب بوتاکس بیان کردند که مطالعه این گفتگوی مفید را به افرادی که مایلند این کار را برای زیباتر شدن و جوان ماندن انجام دهند، توصیه می کنیم.

پوست نیوز: آقای دکتر رضوانی، ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، لطفا در مورد بوتاکس، عملکرد و کاربرد آن برایمان توضیح دهید. از آنجاییکه شنیده ایم این ماده نوعی سم است، آیا برای بدن ضرر دارد؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

در سالهای اخیر، علم تزریق سم بوتولینوم که اصطلاحا بوتاکس گفته می شود، رونق پیدا کرده است. بوتاکس در واقع نام تجاری یکی از انواع سم بوتولینوم است که در کشور آمریکا تولید می شود. در ایران هیچکس از بوتاکس (نام تجاری یک کمپانی آمریکایی) استفاده نمی کند و سم بوتولینوم تولید شده در شرکتهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
اثری که سم بوتولینوم بر بدن می گذارد، ایجاد یک فلج موقت در عضلات است. مصرف این سم در دوزهای بالا باعث مسمومیت غذایی می شود. گاهی اوقات در برخی از مسمومیت ها سم بوتولیم تولید می شود و همراه با ورم است. حتی می تواند مسمومیت آنقدر شدید باشد که منجر به مرگ شود. علت مرگ هم با این سم، همان فلج عضلات است. عضلات تنفسی فلج می شوند و کمبود اکسیژن در بدن مرگ را به دنبال خواهد داشت.
درماتولوژیست ها از این سم کارایی مثبت گرفته اند. مقدار کنترل شده نوع A این سم برای تزریق در عضله به منظور فلج کردن موقت عضله استفاده می شود. مقداری که در تزریق به منظور زیبایی استفاده می شود، به اندازه ای است که برای سلامتی مضر نیست. مقداری که باعث مسمویت می شود، 500 برابر مقداری است که تزریق زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پوست نیوز: آقای دکتر، سم بوتولینوم چگونه در عضله عمل میکند و چگونه باعث جلوگیری از پیری می شود؟ آیا این ماده در دیگر رشته های پزشکی هم استفاده می شود؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

وقتی این سم بطور مثال بین دو ابرو تزریق شود، عضلات این ناحیه را فلج می کند و فرد قادر به اخم کردن نیست. خطوط ظریفی که در این ناحیه بر روی پوست ایجاد می شود، متوقف می شود و در حقیقت باز تر می شود. البته این فلج یک فلج موقت است و بعد از مدتی (میانگین 4 تا 6 ماه) عضله دوباره قدرت حرکت پیدا می کند و فرد می تواند اخم کند.
بوتاکس در هنگام بارداری و زمانی که حساسیت به آن وجود دارد تزریق نمی شود. در دوران شیردهی اجازه استفاده از این سم وجود دارد ولی در دوران بارداری خیر.
رشته های دیگر پزشکی هم از این سم کاربرد مثبتی میگیرند. مثلا چشم پزشکان، برای اصلاح دید از این سم استفاده می کنند. ارتوپدها در اسپاسم های عضلانی استفاده می کنند. پزشکان گوش و حلق و بینی برای اسپاسم های هنجره از این سم استفاده می کنند. پزشکان متخصص پوست نیز برای از بین بردن چین و چروک و خطوط پوست به منظور زیبایی از آن استفاده می کنند.

پوست نیوز: از بوتاکس برای چه نواحی از صورت استفاده می شود؟ دیگر اینکه چه زمانی و در چه سنی بهتر است بوتاکس تزریق کنیم؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

بیشترین میزان کاربرد بوتاکس در زیبایی در نیمه فوقانی صورت است. مانند خط اخم، خطوط پیشانی، خطوط کناره چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف است. از بوتاکس در از بین بردن خطوطی که هنگام خندیدن در کنار بینی نمایان می شود نیز استفاده می شود. تزریق بوتاکس در حوالی بینی موجب بالا نوک بینی به مقدار بسیار کم می شود. همچنین برای از بین بردن خطوط بالای لب نیز از این سم استفاده می شود و همچنین خطوط کنار چانه و خطوط کنار گردن.
تزریق بوتاکس یکی از بزرگترین تجارت کازمتیک شده است. مردم هزینه زیادی بابت آن در کل جهان پرداخت می کنند. لذا باید مردم اطلاعات صحیحی درباره بوتاکس داشته باشند. گاهی اوقات افراد در زمان تزریق بوتاکس دچار اشتباه می شوند. مثلا خانم جوانی می پرسد، آیا سن من برای تزریق بوتاکس کم نیست؟، نباید صبر کنم زمانی که خطوط چروک صورتم عمیق تر شدند، بعد بوتاکس تزریق کنم؟ در پاسخ باید گفت بهترین زمان تزریق بوتاکس زمانی است که در حالت استراحت صورت بتوانیم خطوط ریز صورت را ببینیم. اگر کسی در حالت اخم بین دو ابرویش خط عمودی بیفتد، پیشنهاد نمی کنیم که بوتاکس بزند. زمانی این فرد باید بوتاکس تزریق کند که در حالتی که اخم هم نمیکند، اثر اخم بین دو ابروی وی دیده شود. این موضوع به سن او ربطی ندارد. میخواهد این فرد 22 ساله باشد یا 35 ساله. پس بطور کلی میتوان گفت در تزریق بوتاکس، سن افراد مطرح نیست، بلکه حالت بالینی و خطوط چهره وی در حالت استراحت صورت مد نظر است.

پوست نیوز: گاهی اوقات دیده شده که برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، تغییر چهره می دهند و چهره ای مصنوعی پیدا می کنند. این امر چگونه پیش می آید؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

از بوتاکس به دو منظور استفاده می شود:
1- اصلاح خطوط صورت
2- پیشگیری از عمیق شدن خطوط صورت.
اگر فردی که خط اندکی بر چهره دارد بوتاکس نزند، پس از مدتی چروک های ظریف صورتش تبدیل به چین عمیق می شود. بهترین زمان برای تزریق بوتاکس زمانی است که خطوط ظریف روی صورت هنوز تبدیل به چروک عمیق نشده اند. بهتر است از ایجاد چروک عمیق در صورت با زدن بوتاکس به موقع جلوگیری شود.
کسی که با بوتاکس چهره مصنوعی پیدا می کند، یعنی تزریق بوتاکس برای وی به درستی انجام نشده. یک بوتاکس صحیح به نحوی تزریق می شود که در ظاهر فرد تغییری ایجاد نکند فقط زمانی که بخواهد اخم کند، نتواند این کار را انجام دهد. تزریق هایی که غلط انجام می شود، چهره را به حالت وحشت زده یا بی روح می کند ولی یک تزریق درست هر گز تغییری در حالت عادی صورت ایجاد نمی کند.

پوست نیوز: آیا قبل از تزریق بوتاکس، لازم است کار خاصی انجام دهید یا مراقبتهایی برای آن در نظر گرفته می شود؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

قبل از انجام بوتاکس نباید داروهای ضدانعقاد مصرف شود. پس از تزریق بوتاکس نیز تا 8 ساعت خوابیدن، دولا شدن، کار سنگین، حرکت دادن زیاد عضله صورت نباید انجام شود. از شستشو با آب داغ نیز باید پرهیز شود. علت این مراقبتها این است که سعی بر این است دارو در محلی که تزریق می شود باقی بماند و به اطراف منتشر نشود.

پوست نیوز: مدت زمان اثر بوتاکس چه مدت است؟ چه زمانی ترمیم انجام می شود؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

اثر بوتاکس از 2 روز شروع می شود و در دو هفته پس از تزریق به اوج خودش می رسد. در مواردی (حدود 8 تا 10 درصد موارد) لازم است ترمیمی برای بوتاکس انجام شود که این کار به صلاحدید و نظر پزشک انجام می شود. ترمیم بوتاکس می بایست بین دو هفته تا حداکثر 10 هفته پس از ترمیم انجام شود زیرا بعد ازآن به تشکیل آنتی بادی و از بین رفتن اثر بوتاکس می تواند کمک کند. در برخی از موارد، تزریق بوتاکس می تواند منجر به فلج دائم آن عضله شود و دیگر نیاز به تزریق دوباره نیست.
بدن برخی افراد، پس از تزریق بوتاکس، شروع به ساخت آنتی بادی علیه آن می کند که منجر به از بین رفتن اثر آن می شود. اگر فردی چنین واکنشی نسبت به سم بوتولیم در بدنش داشته باشد، بهتر است دیگر اقدام به تزریق بوتاکس نکند زیرا فایده ای برای وی ندارد. البته امروزه نوع جدید بوتاکس آمده است که برای کسانی که دچار حساسیت می شوند یا عدم کارکرد بوتاکس را در بدنشان دارند، مناسب است. البته این نوع بوتولیم، در ایران زیاد وارد نشده است.

پوست نیوز: آیا تزریق بوتاکس، عوارضی هم دارد؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

اگر تزریق صحیح انجام شود و با دوز مناسب و در محل مناسب انجام شود، عوارضی نخواهد داشت ولی با این حال ممکن است در بعضی موارد، کبودی مختصری برای چند ساعت برجا بگذارد. عوارض ناخواسته و دور دست بوتاکس نیز ممکن است وجود داشته باشد ولی اگر تزریق صحیح و در محل مناسب و با دوز مناسب انجام شود، این عوارض به حداقل خود خواهد رسید. مواردی که پزشک می بایست در هنگام تزریق بوتاکس رعایت کند نیز اثر مهمی در عوارض آن دارد.
در تزریق ابرو، می بایست حداقل دو سانتیمتر بالا تر از ابرو تزریق بوتاکس انجام شود و اگر این فاصله رعایت نشود منجر به افتادگی ابرو یا پلک می شود. چنین مواردی معمولا دو تا سه هفته بعد رفع نقص می شوند.

افرادی که سردردهای میگرنی دارند، با تزریق بوتاکس اظهار می کنند که تعداد دفعات حمله های سردردهای میگرنی شان کاهش پیدا کرده است. اگر چه پزشکان نورولوژیست، تزریق بوتاکس را عاملی برای درمان سردردهای میگرنی نمیدانند.

پوست نیوز: چه مارکهایی از سم بوتولینوم در ایران وجود دارد؟ چگونه می توان بوتاکس خوب و نامطلوب را از هم تشخیص داد؟

دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست و مو در تهران:

از مارکهای مختلفی که در ایران برای تزریق سم بوتولیم استفاده می شود، دو تا برچسب ورازت بهداشت را دارند. این دو مارک عبارتند از دیسپورت انگلستان و نورونوکس کره. برخی از مارکهایی که در بازار ایران وجود دارد، مارکهای چینی نامناسب است. بهتر است از مارکهای معتبر، امتحان شده و قانونی برای تزریق بوتاکس استفاده شود. بوتاکس در واقع به شکل پودر است که با سرم فیزیولوژی قابل تزریق مخلوط می شود. بهترین زمان برای تزریق، تا 4 ساعت پس از رقیق کردن بوتاکس است. پس از آن اثر سم شروع به کم شدن می شود. بهتر است وقتی بوتولینم توکسینی که یک روز مانده باشد را تزریق نکنیم زیرا اثر آن کمتر شده است. بوتولینم توکسین را یک روز مانده را فقط می توان برای ترمیم بوتاکس استفاده کرد و پیشنهاد نمی شود که برای تزریق اصلی از آن استفاه شود. اگر قرار است یک دیسپورت را برای دو نفر استفاده کنیم، بهتر است طوری هماهنگ کنیم که بیشتر از 4 ساعت بین دو تزریق فاصله نباشد.

بوتاکس باید در شرایط مناسبی نگهداری شود. لذا اگر در هنگام حمل نیز دمای محیط آن بالا رود و د رشرایط نامناسبی حمل شود، اثر خود را از دست خواهد داد. لذا دیسپورت یا بوتاکس باید از شرکت های معتبر خریداری شود تا از شرایط حمل آن نیز اطمینان داشته باشیم.

دکتر محمد رضوانی

دکتر محمد رضوانی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، روبروی خیابان 32 گاندی ، کوچه چمن، مجتمع پزشکی ساعی، واحد 6
88799450 - 021
روزهای شنبه تا سه شنبه

نوشتن دیدگاه