خواندن 3881 دفعه

درباره آکنه (جوش) بیشتر بدانیم - دکتر مریم اژدری

آکنه (جوش) مشکلی است که طیف وسیعی از جوانان را درگیر می کند. این عارضه ی ناخوشایند، مشکلات زیبایی و روحی بسیاری را برای فرد ایجاد می کند. هر شخصی شیوه ای را برای مبارزه با آکنه های صورت خود بر میگزیند. اما بهترین روش این است که تحت نظر متخصص پوست درمان شویم. از این رو با خانم دکتر مریم اژدری، متخصص پوست و مو در کرج صحبتی داشتیم تا ایشان دانستنیهای این معضل فراگیر را برایمان تشریح کنند.

پوست نیوز: خانم دکتر اژدری، با سپاس از اطلاعاتی که در اختیار خوانندگان ما قرار می دهید، خواهشمند است بفرمایید که آکنه یا همان جوش چیست؟

خانم دکتر مریم اژدری، متخصص پوست و مو در کرج:

آكنه ولگاریس بیماری پوستی التهابی و مزمن است. كه تقریبا همه افرا (نوجوانان و افراد بالغ) در طول زندگی خود آن را تجربه می كنند. ضایعات به صورت التهابی و غیرالتهابی تظاهر می كند. ضایعات التهابی شامل پاپول ها و پوسچول هاوندول ها می باشد و ضایعات غیرالتهابی به صورت كومدون های باز (سرسیاه) و بسته (سرسفید) مشخص می شوند.
شیوع آكنه و همچنین احتمال ادامه یافتن این مشكل در دوران بزرگسالی در دختران نوجوان بیشتر است ولی این ضایعه در پسرها شدت بیشتری دارد و علت آن عفونی، هورمونی و یا مشكلات روانی – اجتماعی است.

پوست نیوز: خانم دکتر، اصولا آکنه چه انواعی دارد؟ آیا جوش در افراد مختلف، انواع متفاوتی دارد؟ دلیل پیدایش آکنه در پوست چیست؟

خانم دکتر مریم اژدری، متخصص پوست و مو در کرج:

آکنه انواع مختلفی دارد: ولگارس- ناشی از استروئید- نوزادی (در بدو تولد به وجود می آید)- كیستیك- فولمینانس (برق آسا)- گرم منفی- مكانیكی- شغلی- ناشی از تركیبات آرایشی- ندولوكیستیك- آكنه حاره (تروپیكال)- آكنه كونگلوباتا- آكنه هالوژن- كلر آكنه و ...
باكتری شایع در آكنه، Propionibacteriom acnes (p.acnes) می باشد. این باكتری گرم مثبت روی پوست زندگی می كند و در فاز التهابی آكنه دیده می شود.

پوست نیوز: آیا برای تشخیص نوع آکنه، آزمایشات خاصی برای هر بیمار باید انجام شود؟

خانم دکتر مریم اژدری، متخصص پوست و مو در کرج:

آزمایشات میكروبیولوژیك در ارزیابی و درمان بیماران مبتلا به آكنه لازم نیست. فولیكولیت گرم منفی كه با وجود پوسچل وندول در اطراف دهان و بینی مشخص می شود، به وسیله باكتریهای متنوعی ایجاد می شود و به درمانهای رایج آكنه پاسخ نمی دهد. كشت باكتریال و آنتی بیوگرام به طور معمول در تشخیص و درمان این فولیكولیت ها مفید است.
در آكنه معمولی نیازی به آزمایشات هورمونی نمی باشد. با وجود اینكه آندروژن ها (هورمون مردانه) در ایجاد آكنه نقش مهمی ایفا می كنند، در اكثر بیماران سطح هورمون ها نرمال است. در زنانی كه به درمان های معمول آكنه پاسخ ندهند یا دچار هیرسوتیسم (موی زائد) و پریود نامنظم هستند، آزمایش های زیر درخواست می شود:
FSH (Follicule- stimulating Hormone)
LH (leutinining Hormone)
DHEA S (dehydroepiandrosterone sulfate)
FT (Free testosterone)
پاترژنز آكنه:
• كراتینی شدن غیرطبیعی مجرای فولیكول
• افزایش ترشح سبوم (چربی) از غدد سباسه
• تكثیر باكتری مولد آكنه (p.acnes) درون فولیكول
• التهاب

پوست نیوز: خانم دکتر اژدری، لطفا در مورد درمان آکنه ما را راهنمایی بفرمایید. چه روشهایی برای هر یک از انواع آکنه استفاده می شود؟

خانم دکتر مریم اژدری، متخصص پوست و مو در کرج:

هدف از درمان كاهش تولید سبوم، از بین بردن كلونی باكتریایی و كومدولیتیك می باشد. درمانهای مختلفی برای آکنه استفاده می شود که به آنها اشاره می کنیم:

درمان های موضعی:

رتینوئیدهای موضعی: این داروها با كاهش میزان انسداد داخل مجرای فولیكول در درمان آكنه كومدونال و التهابی مفید هستند.
بنزوئیل پروكساید: به تنهایی و در تركیب با اریترومایسین و كلیندامایسین موضعی در درمان آكنه موثر است. این دارو باكتریسیدال (كشنده باكتری) می باشد و مانع از رشد و گسترش باكتری p.acnes می شود.
آنتی بیوتیك های موضعی: اریترومایسین و كلیندامایسین كه توسط بیمار به خوبی تحمل می شود و برای كاهش مقاومت p.acnes با این داروها بهتر است در تركیب با رتینوئیدهای موضع و بنزوئیل پروكساید مصرف شود.
اسید سالیسیلیك: كومدولیتیك است اما اثر آن از رتینوئید موضعی كمتر می باشد. ممكن است باعث التهاب پوستی شود.
اسید آزلائیك: خواص كومدولیتیك و آنتی باكتریال دارد.

درمان های سیستمیك :

آنتی بیوتیك های سیستمیك: شواهد مبتنی بر تاثیر مثبت تتراسایكلین- داكسی سایكلین- مینوسایكلین- اریترومایسین- تریمتوپریم- سولفامتوكسازول و آزیترومایسین وجود دارد. مشكل عمده در استفاده از آنتی بیوتیك ها روند رو به رشد مقاومت باكتریال است. بنابراین در آكنه خفیف از این دسته از داروها نباید استفاده كرد.
داروهای هورمونی :
داروهای ضدبارداری خوراكی: شامل داروهای حاوی استروژن است.
اسپیرنولاكتون: به عنوان یك آنتی آندروژن عمل می كند.
سیپروترون استات: به همراه اتینیل استرادیول (به صورت داروی خوراكی ضدبارداری) می تواند در درمان آكنه خانم ها موثر باشد.
فلوتامید: این دارو در درمان آكنه تاثیرات مثبتی دارد ولی سمیت و نارسایی كبدی ناشی از آن استفاده از این دارو را محدود كرده است.
كورتیكو استروئیدهای خوراكی: از دو طریق در درمان آكنه موثر است. دوزهای پایین كورتیكو استروئیدها به مهار فعالیت غده فوق كلیوی در بیماران مبتلا به پركاری این غدد منجر می شود. از سوی دیگر مصرف كوتاه مدت دوزهای بالای كورتیكواستروئیدهای خوراكی ممكن است در درمان بیماران مبتلا به بیماری های التهابی شدید موثر واقع شود.
ایزوترتینوئین: استفاده آن در آكنه ندولوكیستیك شدید، آكنه های مقاوم به درمان و آكنه هایی كه از خود اسكار فیزیكی یا روانی به جای می گذارند می باشد. آزمایشات لازم در طول درمان با این دارو شامل اندازه گیری تری گلیسیرید- كلسترول- ترانس آمینازها و شمارش كامل سلولهای خونی است.
عوارض آن: شامل خشكی پوست و مخاط ها، سردرد، عوارض عصبی این دارو در حاملگی و كسانی كه قصد بارداری دارند توصیه نمی شود و یكماه بعد از قطع دارو این افراد می توانند باردار شوند.

درمان های متفرقه:

تزریق داخل ضایعه استروئید: در آكنه های ندولوكستیك توصیه می شود.
لایه برداری شیمیایی: با اسید گلیكولیك و اسید سالیسیلیك كه شواهد اندكی بر تاثیر مثبت وجود دارد.
پاكسازی كومدون ها: كمك كننده به شیوه های درمانی دیگر است.
روش های سایكولوژیك، هایپنوزیس، باز خود زیستی: شواهد محكمی بر تاثیر این روش ها در درمان آكنه وجود ندارد.
محدودیت های غذایی: شواهد محكمی دال بر تاثیر رژیم غذایی بر آكنه وجود ندارد.
دکتر مریم اژدری

دکتر مریم اژدری
متخصص پوست، مو و زیبایی

کرج، خیابان شهید بهشتی، حدفاصل چهرراه شهدا و خیابان طالقانی ، کلینیک لیزر بهبد
66 - 32255064 - 026

نوشتن دیدگاه