خواندن 21973 دفعه

رهایی از تیرگی و پف زیر چشم - دکتر نگین صفدریان

زیبایی چهره برای هر فردی مهم است و این جزو ذات بشر است. هر چیزی که زیبایی چهره را مخدوش کند، برای فرد ناخوشایند است. تیرگی دور چشم از جمله این عوامل است. افراد زیادی در صدد رفع تیرگی دور چشمشان هستند. به همین دلیل، گفتگویی داشتیم با خانم دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران تا از عوامل تیرگی دور چشم و راه های درمان آن برایمان بگویند.

پوست نیوز: خانم دکتر صفدریان، ضمن تشکر از راهنمایی های شما لطفا برای خوانندگان ما توضیح دهید که عواملی که باعث تیرگی دور چشم می شوند چیست؟

دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران:

از جمله عواملی که باعث تیرگی زیر چشم می شود، عواملی نژادی هستند. یک نژاد غالبی در این مورد وجود دارد. در نژاد آسیا و مدیترانه بطور کلی تیرگی زیر چشم بیشتر است ولی علاوه بر آن مسئله ژنتیکی هم دخیل است که در برخی از خانواده ها بیشتر دیده می شود. یعنی تیرگی زیر چشم بصورت ارثی به فرد می رسد.
عامل دیگری که از آن می توان بعنوان دلیل تیرگی زیر چشم نام برد، آلرژی است. درافرادی که سینوزیت و گرفتگی بینی دارند، پرخونی وریدها و انتشار وریدهای پای چشم اتفاق می افتد که سبب تیرگی زیر چشم می شود. مالش و خاروندن اطراف چشم که به دلیل آلرژی مرتب تکرار می شود، این مشکل را تشدید می کند. هر جور گرفتگی بینی باعث تیرگی پای چشم می شود.

پوست نیوز: خانم دکتر، برای درمان تیرگی دور چشم چه باید کرد؟

دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران:

برای درمان تیرگی دور چشمی به دلایلی که در بالا گفته شد، از بین بردن عامل تیرگی اولین و مهمترین گام درمان است. یعنی گرفتگی بینی را باید درمان کرد، آلرژی را تحت کنترل درآورد تا یهبود در وضع تیرگی دور چشم اتفاق بیفتد. البته درمانهای مکملی نیز مانند شستشوی مداوم با محصولات تخصصی دور چشم نیز بی تاثیر نخواهد بود.

پوست نیوز: چه عوامل دیگری باعث می شود پوست دور چشم تیره شود؟

دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران:

بطور طبیعی با افزایش سن، پوست تیره می شود. دلیل آن هم کم شدن چربی و بافت کلاژن در پوست است لذا عروق پوست در زیر پوست پنهان بودند، خودشان را نشان می دهند و پوست ته رنگ تیره ای پیدا می کند. برخورد با آفتاب بدون محافظت از پوست دور چشم نیز موجب تیرگی دور چشم می شود. عوامل هورمونی نیز در تیرگی دور چشم نقش دارد. بطور مثال تیرگی دور چشم می تواند به دلیل مصرف قرصهای ضدبارداری یا عوامل تیروئیدی باشد. هر گونه درمان هورمونی میتواند سبب تیرگی زیر چشم شود. کم خونی نیز سبب تیرگی دور چشم می شود که درمان و کنترل آن در بهبود تیرگی زیر چشم بسیار موثر است.

پوست نیوز: چه کارهایی بکنیم تا از تیرگی دور چشم پیشگیری کنیم یا بهبودی برای انواع خفیف آن باشد؟

دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران:

شیوه زندگی و عادات فرد نیز در تیرگی زیر چشم موثر است. نحوه خوابیدن و مدت زمان خوابیدن در شب اثر مستقیمی در تیرگی زیر چشم دارد. بنابراین برای بهبود تیرگی دور چشم پیشنهاد می شود:
• به پشت بخوابید
• خواب و استراحت کافی داشته باشید
• آب زیاد بنوشید
• چشمان خود مالش ندهید
• تغذیه مناسب حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدانها داشته باشید
• استرس را از خود دور کنید.

راههای دیگری نیز وجود دارد که توصیه می شود برای بهبود تیرگی دور چشم انجام شود.
• گذاشتن برشهای خیار یا سیب زمینی رنده شده بر روی پوست تیره دور چشم
• استفاده از کرمهای دور چشم حاوی مواد موثره ضدتیرگی
• نجام لایه برداری از پوست تیره تحت نظر پزشک متخصص پوست
• انجام لیزر تحت نظر پزشک متخصص پوست
• PRP

پوست نیوز:خانم دکتر، در مورد پف زیر چشم چطور؟ چه عواملی سبب می شود که زیر چشمها پف می کند؟ و راههای درمان و بهبود آن چیست؟

دکتر نگین صفدریان، متخصص پوست و مو در تهران:

دلیل اصلی پف دور چشم این است که چربی هایی که در پشت کره چشم جمع شده اند با افزایش سن، به زیر چشم جابجا می شوند و حالت فتق پیدا می کند. البته در مورادی ممکن است اختلالات کبد، کیه یا قلب نیز باعث ایجاد پف زیر چشم شوند ولی احتمال بروز این معضل به دلایل گفته شده کم است. آلرژی هم می تواند یکی الز دلایل پف زیر چشم باشد.

مهم ترین عاملی که می تواند در پیشگیری از پف دور چشم یا بهبود اندک آن کمک کند، به پشت خوابیدن است.

دکتر گیتا فقیهی

دکتر گیتا فقیهی
متخصص پوست، مو و زیبایی

تهران ، پاسداران ، روبروی باشگاه بانک مرکزی ، پلاک 124 ، واحد 2
22883028 - 22882903 - 021

نوشتن دیدگاه